لامپ هالوژنی چیست؟

لامپ هالوژنی

لامپ هالوژنی چیست؟

لامپ هالوژنی نوعی از لامپ های رشته ای است که از گاز هالوژن استفاده می کند تا هم باعث افزایش تولید نور و هم طول عمر لامپ شود. این لامپ ها دارای راندمان نسبتاً بالا، کیفیت نور و عمر بالا در مقایسه با لامپهای رشته ای معمولی هستند. در این مقاله از وبسایت چشمه نور ساختار و کاربرد لامپ هالوژنی را توضیح می دهیم:

تاریخچه لامپ های هالوژنی

تاریخ اولیه لامپ هالوژنی همزمان با لامپ رشته ای است. استفاده از کلر برای جلوگیری از سیاه شدن لامپ در سال 1882 انجام شد. در سال 1959 ، جنرال الکتریک یک لامپ هالوژن تجاری مناسب با استفاده از ید به عنوان گاز هالوژن را به ثبت رساند. لامپ هالوژن به دو صورت اساسی عرضه می شود: تک جداره و دوجداره. رایج ترین لامپ های هالوژن دوجداره هستند، این لامپ ها معمولاً بزرگتر هستند و برای چراغ های کار، چراغ های حیاط و لامپ های تولید فیلم استفاده می شوند. لامپ هالوژن برخلاف بخار جیوه یا سدیم با فشار زیاد، قابلیت خاموش کردن را دارد، بنابراین برای لامپ های امنیتی که توسط سنسورهای حرکتی فعال هستند، به خوبی کار می کنند. عمر لامپ هالوژن با چرخه های مکرر روشن و خاموش کاهش می یابد.

لامپ هالوژنی

لامپ هالوژنی چگونه کار می کند؟

یک لامپ هالوژنی به طور مشابه مانند یک لامپ رشته ای کار می کند، اما یک تفاوت عمده و خاص دارد که در لامپ هالوژنی چرخه هالوژن وجود دارد. در یک لامپ رشته ای معمولی، تنگستن به آرامی از رشته سوزان تبخیر می شود. این باعث سیاه شدن لامپ می شود، که باعث کاهش نور می شود و باعث کاهش عمر لامپ می شود. که لامپ های هالوژن تا حد زیادی قادر به رفع این مشکل هستند زیرا گاز هالوژن با تنگستن تبخیر شده، به صورت شیمیایی واکنش نشان می دهد تا از چسبیدن آن به شیشه جلوگیری شود. مقداری از تنگستن به رشته بازگردانده می شود، که همچنین برای افزایش طول عمر لامپ مفید است. از آنجا که دمای مورد نیاز برای این واکنش بالاتر از یک لامپ رشته ای معمولی است، لامپ های هالوژن به طور کلی باید با استفاده از کوارتز تولید شوند.

هالوژن یک عنصر با ظرفیتی منفی بوده که دارای یونهای منفی است. 5 نوع هالوژن وجود دارد: فلوئور، کلر، برم، ید و آستاتین. فقط ید و برم در لامپهای تنگستن هالوژن استفاده می شوند.

لامپ هالوژنی

زمانی که لامپ روشن است و با عبور جریان برق از آن رشته شروع به درخشش قرمز می کند. دما به سرعت افزایش می یابد. هالوژن ها در دماهای نسبتاً کم به گاز تبدیل می شود: ید (184 درجه سانتیگراد) یا برم (59 درجه سانتیگراد) تبدیل به گاز می شود. به طور معمول اتم های تنگستن از رشته خارج می شوند و در داخل لامپ رسوب می کنند ، این روند لامپ های رشته ای معمولی را سیاه می کند. با ضخیم شدن اتم ها ، رشته نازک تر می شود. سرانجام فیلامنت شکسته می شود (معمولاً در انتهای رشته). در یک لامپ تنگستن هالوژن، اتم های تنگستن از نظر شیمیایی با مولکول های گاز هالوژن نرکیب می شوند و هنگامی که هالوژن سرد می شود =، تنگستن دوباره در قسمت رشته دوباره بازبینی می شود. این فرآیند چرخه هالوژن نامیده می شود.


برای مطالعه بیشتر: لامپ های رشته ای


کجا استفاده می شوند؟

لامپ هالوژنی در صنعت های مختلف اعم از تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند. لامپ هالوژنی در چراغ های جلو اتومبیل، روشنایی زیر کابینت و چراغهای کاری استفاده می شوند. علاوه بر این، بازتابنده های هالوژن مانند MR و PAR نیز می باشند. این لامپ ها اغلب برای روشنایی مانند نورهای لامپ و چراغهای روشنایی ترجیح داده می شوند. همچنین به عنوان جایگزینی کارآمد برای لامپ های رشته ای مورد استفاده قرار می گیرند. موقعیت های بسیاری وجود ندارد که در آن از لامپ های هالوژن استفاده نشود که به دلیل گرمای ناشی از لامپ های هالوژن است، به خصوص در مناطقی که هزینه های HVAC نگران کننده است هرگز از لامپ هالوژنی استفاده نمی شود.

لامپ هالوژنی

چرا این لامپ ها از سایر لامپ ها محبوب تر است؟

به طور خلاصه، لامپ هالوژنی دارای عمر طولانی تر و اثر درخشندگی بالاتر و دمای رنگ هستند اما از همان قدرت به عنوان لامپ های رشته ای استفاده می کنند. چگونه چنین لامپ کوچکی می تواند از لامپ های معمولی بهتر عمل کند؟ تفاوت در گاز هالوژنی است که در لامپ به کار رفته است. لامپ های هالوژن از گاز هالوژن مانند ید یا برم پر می شوند. این گاز هنگام روشن شدن لامپ، با مولکول های بخار تنگستن تبخیر می شود. گاز مجدداً تنگستن را به داخل رشته باریک می کند، طول عمر نور را بهبود می بخشد و لامپ را از بین تنگستن پاک و تمیز نگه می دارد.

از آنجا که لامپ ها از مواد بسیار قوی تری ساخته شده اند (کوارتز یا شیشه ای با نقطه ذوب بالا)، فشار گاز می تواند بیشتر باشد و لامپ می تواند گرمتر از یک لامپ رشته استاندارد باشد. افزایش گرما به این معنی است که هالوژن ها با بهترین CRI ممکن می توانند به دمای رنگ بالاتر برسند.

مزایا و معایب این لامپ ها

مزایا:
– لامپ هالوژن کوچک، سبک وزن هستند.
– برای تولید آنها از جیوه مانند CFLs (فلورسنت) یا بخار جیوه استفاده نمی شود.
– دمای رنگ پایین تر از تنگستن استاندارد (2800-3400 کلوین)، از نور بیشتری شبیه به نور خورشید برخوردار است. از تنگستن استاندارد در آن استفاده می شود
– عمر طولانی تر از یک لامپ های معمولی دارد.
– روشنایی کامل تری دارد، بدون زمان گرم شدن، و کمرنگ شدن.

معایب:
-بسیار گرم (در صورت لمس لامپ به راحتی قادر به ایجاد سوختگی شدید).
-این لامپ به روغن های باقی مانده از پوست انسان حساس است ، اگر لامپ را با دست های لخت خود لمس کنید ، روغن پس از فعال شدن لامپ گرم می شود ، این روغن ممکن است باعث عدم تعادل و در نتیجه پارگی و ترکیدن لامپ شود.
– در حال انفجار، لامپ قادر به ترکیدن و پرت کردن محافظ شیشه ای گرمش به بیرون است. که راه حل آستفاده از یک صفحه نمایش یا لایه ای از شیشه در قسمت بیرونی لامپ هالوژنی است که می تواند از کاربران محافظت کند.
-به اندازه لامپهای HID کارآمد نیستند (لامپهای فلزی هالید و HPS)


You've just added this product to the cart:

fa_IRPersian
fa_IRPersian