چراغ چیست ؟

چراغ چیست

چراغ چیست ؟

در پاسخ به این سوال که چراغ چیست باید گفت که چراغ ها وسایلی هستند که جهت توزیع و پخش شار نوری لامپ های الکتریکی و همچنین حفاظت از آن ها بکار می روند. یک چراغ شامل تجهیزات زیر است:

1- لامپ ها و اجزا لازم جهت نصب لامپ

2- صفحه

3- قاب (حباب)

4- چوک

5- خازن

6- سرپیچ ها

7- ترمینال ها و وسایل حفاظتی لامپ

چراغ چیست - اجزای چراغ

بعنوان مثال اجزای یک آباژور را مشاهده می کنید


برای مطالعه بیشتر مهم ترین مبحث بعد از چراغ چیست ، آشنایی با انواع چراغ ها می باشد.


چه چراغی برای چه محلی مناسب است؟

برای هر محل با شرایط معین بایستی چراغی مناسب آن محل انتخاب کرد؛ مثلا در هوای آزاد که احتمال ریزش باران و یا وزش باد همراه با گرد و غبار می باشد بایستی چراغی را انتخاب که باران و گرد و خاک در آن نفوذ نکند و یا در محلی مانند پمپ بنزین که گازهای قابل احتراق و مواد آتش زا وجود دارد بایستی چراغی انتخاب شود که در برابر شعله آتش مقاوم بوده و همچنین مدار الکتریکی چراغ از محیط خارج به طور کامل مجزا می باشد تا در صورت اتصالی، جرقه الکتریکی باعث آتش افروزی نگردد. این مسئله در سایر وسایل الکتریکی از قبیل الکتروموتورها، تابلوهای برق، کلیدها، شاسی ها، جعبه های تقسیم و غیره نیز وجود دارند، لذا با توجه به محل نصب وسایل الکتریکی و شرایط محیط از نظر گرد و خاک، رطوبت، ریزش آب، وزش باد همراه با گرد و غبار، وجود گازهای منفجره و غیره بایستی دستگاه الکتریکی طوری انتخاب شود که حداقل حفاظت را برای آن محل داشته باشد.

به منظور سادگی عمل مشخصات چراغ ها و سایر وسایل الکتریکی را از نظر درجه حفاظت با علامت ها و حروف و اعدادی مشخص می کنند که هر یک از آن علامت ها و اعداد و حروف بوسیله استانداردهای شناخته شده تعریف شده اند.

درجه ی حفاظت چراغ ها :

درجه حفاظت بر اساس استاندارد DiN 40050 و استانداردهای بین المللی IEC 144 با حروف IP (کاراکتر اول کلمات international prrotection) و دو عدد بعنوان معرف درجه حفاظت نشان داده می شوند، مثلا (IP 53).

عدد اول از سمت چپ نشان دهنده درجه حفاظت در برابر تماس با قسمت های برق دار و همچنین ورود اجسام خارجی و گرد و غبار به داخل می باشد. عدد دوم درجه حفاظت را در برابر آب نشان می دهد.


برای مطالعه بیشتر: درجه حفاظت چراغ ها


منبع: لامپها و محاسبات روشنایی


You've just added this product to the cart:

fa_IRPersian
fa_IRPersian