چراغ تونلی | چراغ تونلی چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

چراغ تونلی | چراغ تونلی چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

چراغ های تونلی دارای مقاومت مناسبی هستند که از آلیاژهای آلومینیوم تشکیل شده اند. این چراغها همانطور که از نامشان پیداست برای روشنایی تونل ها و محیط های مشابه بکار می روند. در واقع این تجهیز روشنایی در مکان ها و معابری که نیاز به نور کم باشد نصب می گردد. به طور کلی کاربردهای چراغ تونلی در مکان های صنعتی مثل تونل ها، معادن، موتورخانه ها و.. می باشد. امروزه در بسیاری از سایت های صنعتی با احتمال انفجار، رطوبت، گرم و سرد شدن مکرر از چراغ های تونلی با درجه حفاظت بالا IP66 استفاده می شود.

این چراغ ها قابلیت نصب در محیط های مرطوب را نیز دارند که در این صورت یک واشر بین شیشه و کفی آلومینیومی برای مقاومت در برابر آب و رطوبت قرار می دهند. بنابر کاربرد این چراغ ها در دو نوع ضدانفجار و معمولی قابل تهیه هستند.

چراغ تونلی

نمونه ای از کاربرد چراغ های ال ای دی تونلی

ساختمان این چراغ ها

همانطور که در بالاتر گفته شد، بدنه چراغ تونلی از جنس آلومینیوم و پلاستیک می باشد. شکل ظاهریشان معمولا بیضی شکل بوده و یک حفاظ حبابی (غالبا نسوز و نشکن که معمولا از جنس پلی کربنات است) برای لامپ و همچنین یک گارد فلزی برای حفاظت از حباب در نظر گرفته شده است که این پروتکل، سلامت چراغ را تا حد زیادی تضمین می کند.

به منظور نگهداری آسان، حفاظ شیشه ای چراغ ها به راحتی باز می شود. عموما ورودی کابل چراغ های تونلی 13.5PG می باشد که کاربردهای مناسبی دارد اما چراغ هایی با دو وردی نیز وجود دارند.

انواع چراغ تونلی باید به گونه ای طراحی شده باشد که دارای براکت های قابل تنظیم زاویه ای باشند تا بتوانند به راحتی نور را در جهات مختلف پخش کند.

چراغ تونلی (سرپیچ دار):

چراغ های این دسته دارای سرپیچ سرامیکی E27 (همان سرپیچ معمولی) می باشند که در آن لامپ کم مصرف 60 وات و یا لامپ 100 وات رشته ای نصب می گردد. جنس بدنه و رینگ حباب این دسته آلومینیوم دایکا می باشد که با رنگ پودری الکتوراستاتیک پوشانده شده است. همچنین حباب بکار رفته در این دسته می تواند از نوع پلی کربنات و یا شیشه باشد که معمولا از نواری سیلیکونی برای آب بندی بین حباب و بدنه بکار می رود.

چراغ تونلی LED:

چراغ های تونلی ال ای دی به جای سرپیچ دارای ماژول ال ای دی می باشند. جنس بدنه و رینگ حباب همانند مدل سرپیچ دار است.

در صورت تمایل برای استفاده از چراغ ها، باید الزامات حفاظتی بالایی را رعایت کرد (IP65). همچنین نیاز است که دارای قابلیت ضد ضربه باشند زیرا وسایل نقلیه هنگام عبور، برخی از لرزش ها را به دیواره چراغ های تونل منتقل می کنند.

نوع LED این چراغ ها از مزایایی همچون عمر طولانی تر، صرفه جویی در مصرف انرژی، فقدان اشعه فرابنفش (UV)، سازگاری با محیط زیست و بازدهی بالا(نسبت به لامپ FLC ) برخوردار هستند که می توان آن ها را به لحاظ اقتصادی به صرفه تر دانست.


You've just added this product to the cart:

fa_IRPersian
fa_IRPersian