پرکاربرد ترین پایه های لامپ

پرکاربرد ترین پایه های لامپ

پرکاربرد ترین پایه های لامپ

پایه لامپ (lamp holder) وسیله ای برای نگه داشتن لامپ می باشد، بیشتر اتصالات نوری و لامپ ها به نگهدارنده یا پایه نیاز دارند. به همین علت در انتخاب و تولید لامپ ها یکی از موارد مهمی که باید بدانیم نوع پایه لامپ مورد نظر است. لامپ ها انواع مختلفی از پایه ها دارند و دانش پایه لامپ چه به تولید کنندگان تجهیزات صنعتی و چه به مصرف کنندگان عادی توانایی طراحی و استفاده بهتری را می دهد. در این مقاله به معرفی پرکاربرد ترین پایه های لامپ می پردازیم.

برای لامپ های دیواری و سقفی همخوانی و سازگاری لامپ با پایه از اهمیت زیادی برخوردار است، و برای لوسترها (pendant lights) علاوه بر سازگاری پایه لامپ با لامپ، سازگاری با سایه لامپ نیز مهم است.

معرفی پرکاربرد ترین پایه های لامپ :

دو نوع اصلی از انواع پایه های لامپ وجود دارد: 1- سرپیچ ادیسونی (Edison screw) که با حرف E نمایش می دهند و 2- پایه میخی و یا خاری (bayonet) که با حرف B نمایش داده می شود. پرکاربرد ترین پایه های لامپ به شرح زیر می باشد در ادامه به تفصیل به آن پرداخته ایم:

1-E27 یا ES و یا سرپیج استاندارد (قطر 27 میلی متر)

2- E14 یا SES یا سرپیچ ادیسونی کوچک (قطر 14 میلی متر)

3- B22 یا Ba22d یا BC یا پایه میخی(خاری) (قطر 22)

4- B15 یا Ba15d یا SBC یا پایه میخی(خاری) کوچک (قطر 15)

هر یک از این پایه ها دارای مزایایی می باشند، به طور مثال سرپیچ های میخی با لرزش شل نمی شوند! اما برای مصارفی مثل روشنایی داخلی ساختمان مزایای فنی سرپیچ ها خیلی مطرح نیست.

سایز های رایج انواع پایه لامپ

4 سایز رایج انواع پایه لامپ | 2 پایه سمت راست سری ادیسونی و 2 پایه سمت چپ سری خاری

معرفی پرکاربرد ترین پایه های لامپ :

1- E27 یا ES و یا سرپیج استاندارد:

ES مخفف حروف اول عبارت Edison Screw به معنای سرپیچ ادیسونی می باشد. این نوع پایه، رایج ترین سرپیچ لامپ با قطر آن برابر 27 میلی متر است. بیشتر منابع نوری (رشته ای ، LED، CFL و …) نوعی سازگار با سرپیچ های ادیسونی و پایه خاری را دارا می باشند؛ اما از آنجا که E27 رایج ترین نوع می باشد، استفاده از این سرپیچ در طراحی ها امکان استفاده از گزینه های زیادی از لامپ ها را در اختیار مصرف کننده قرار می دهد. به همین علت اکثر لوسترهای سقفی سالن ها و… با سرپیچ های E27 طراحی شده اند تا دغدغه مصرف کننده برای استفاده از لامپ مورد نظر را به حداقل برسانند.

2- E14 یا SES و یا سرپیچ ادیسونی کوچک:

SES مخفف حروف اول عبارت Small Edison Screw می باشد. معمولا در چراغ های دیواری، چراغ مطالعه و لوستر مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل سر پیچ به صورت پیچی بسته شده و دارای قطر 14 میلیمتر می باشد. انواع توان مصرفی با این پایه مورد استفاده قرار می گیرد، ولی معمولا توان معادل 40 و یا 60 وات برای این مدل پایه موجود است.

تصویری از پایه لامپ E14


برای مطالعه بیشتر : سرپیچ های ادیسونی (سری E)


3- B22 یا Ba22d یا BC یا پایه میخی(خاری)

BC دو حرف اول عبارت Bayonet Cap می باشد. این پایه (پایه خاری) ابتدا در انگلستان ساخته شده است. قطر این سر پیچ 22 میلیمتر می باشد. ولتاژ بر دو پین موجود روی پایه اعمال می شود. توان های متداول در این نوع پیاه 60 و 100 وات بوده که امروزه با لامپ های LED به 7 و 13 وات تغییر یافته است.

تصویری از پایه لامپ B22

4- B15 یا Ba15d یا SBC

SBC دو حرف اول عبارت Small Bayonet Cap می باشد. به نوعی می توان گفت این پایه معادل E14 و پایه BC معادل E27 می باشد. البته این پایه به علت کاربرد کمی که دارد بیشتر تولید کنندگان این مدل را تولید نمی کنند.

نمای شماتیک پرکاربردترین پایه های لامپ

2 نوع دیگر از پرکاربرد ترین پایه های لامپ از دسته GU عبارتند از:

5- GU10

این پایه در ابتدا برای لامپ هالوژن طراحی شد و امروزه پرکاربردترین پایه برای لامپ های LED می باشد. این پایه دارای دو پین است که در هنگام نصب با گرداندن لامپ در سرپیچ خود جا می رود و اتصال برقرار می شود. علت نامگداری این پایه به GU10 این است که بین مرکز دو پین فاصله 10 میلیمتری وجود دارد.

تصویری از یکی از انواع پایه لامپ - GU10

6- MR16 یا GU5.3

قبل از ساخته شدن پایه GU10، تنها پایه موجود برای استفاده از لامپ هالوژن جهت روشنایی، استفاده کردن از پایه MR16 بود و چون لامپ ها با ولتاژ 12 ولت AC کار می کردند، به یک ترانس هم نیاز داشتند. این مدل پایه لامپ دارای دو پین باریک بوده که فاصله بین آنها 5.3 میلیمتر می باشد.

پایه لامپ GU3.5


برای مطالعه بیشتر: انواع پایه های لامپ 


دسته بندی انواع پایه لامپ بر اساس جنس:

ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که پایه های لامپ در چه جنس هایی وجود دارند؟ برنج؟ نقره؟ برنز؟ باکالیت؟ پلاستیک؟ سرامیک؟

  • فلزی:  پایه های فلزی معمولا از برنج ساخته شده اند که البته پایه هایی از آلیاژ نیکل و نقره نیز موجود می باشد.
  • سرامیک: با خاک رس قالب گیری می شود و سپس گداخته شده و لعاب زده میشود. پایه های سرامیکی معمولا در رنگ سفید موجود هستند اما رنگ های دیگر نیز بنابر سفارش در دسترس می باشند.
  • پلاستیک: قیمت پایین تری نسبت به دو نوع قبلی دارد و در دسترس تر نیز می باشد. علاوه بر پلاستیک های سفید مدرن، پایه های با جنس باکالیت نیز معمولا در دسترس است. این دسته از پرکاربردترین پایه های لامپ می باشد.
انواع جنس پایه های لامپ

تصویری از انواع پایه لامپ بر اساس جنس | از چپ به راست : باکالیت، سرامیک، برنز، برنج، نقره، طلا


You've just added this product to the cart:

fa_IRPersian
fa_IRPersian