وال واشر چیست؟

وال واشر

وال واشر چیست؟

وال واشر یک المان برای نورپردازی است که در چند سال اخیر بسیار محبوب شده است. از کنار هم قرار گرفتن چند منبع نوری led تهیه می شود و به گاهی به عنوان پروژکتور استفاده می شود. وال واشر ها عموما چراغ های روشنایی هستند و در شرایطی که امکان استفاده از پروژکتور نباشد بسیار کارامد است.

وال واشر چیست؟

چنانچه برای نورپردازی ساختمان ها فضای کم وجود داشته باشد و امکان استفاده از پروژکتور نباشد می توان از وال واشر استفاده نمود. وال واشر المان های نورپردازی هستند که قادرند نور خطی با قدرت بالا ایجاد کنند. وال واشر می تواند نقش به سزایی در زیبایی و با شکوه نشان دادن ساختمان داشته باشد. نورپردازی با استفاده از وال واشر ها به سادگی انجام می شود. وال واشر ها در رنگ ها مختلف سبز، آبی و بنفش و زرد و سفید وجود دارند. چنانچه نخواهید نور پردازی نمای بیرونی ساختمان به داخل اتاق ها بتابد بهترین گزینه استفاده از وال واشر ها است.

وال واشر ها کاربرد های بسیاری دارند و در بدنه پل ها، ابنیه های تاریخی و تونل ها و ساختمان استفاده می شود.

مزایای وال واشر

وال واشر ها مزایای بسیاری دارد و از جمله مزایای آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

از مزایای وال واشرها می توان به بالا بودن فوکوس LED ها، هماهنگی کامل با سیستم DMX، بازدهی نوری بالا و راندمان بالا، توان مصرفی بسیار پایین در مقایسه با چراغ های معمولی و نورافکن ها، قابلیت نصب در زوایای مختلف با امکان اجرای سایه و روشن در سطح دیوار و تداوم نور خروجی ثابت در طولانی مدت اشاره داشت.

در کل مزایای وال واشر به صورت زیر دسته بندی می شود:

  1. روشنایی فروشگاه ها و رستوران های بزرگ
  2. رشد گیاهان ( گرو لایت): این نور پردازی با توجه به نور مورد نیاز گیاه منظور و با led های فرکانسی و خاص انجام می شود.
  3. نور پردازی آکواریوم آب شیرین: استفاده از والواشر در آکواریوم های آب شیرین در اغلی موارد برای زیبایی مود استفاده قرار می گیرد.
  4. نور پردازی آکواریوم آب شور: این مورد برای شبیه سازی آکواریوم به محیط دریا برای حیات ماهیان آب شور الزامی است و از ال ای دی های کلوین دار و uv در والواشر باید استفاده شود.
  5. موارد پزشکی و عفونی
  6. مراسم جشن : والواشر بلک لایت بسیار در جشن ها مورد استفاده قرار می گیرد و انواع اقلامی مانند کلاه ، عینک و … که فقط با ال ای دی uv رنگ مورد نظر را میگیرند مکمل والواشر ها می باشند .

در بسیاری از مواقع ، واشرهای دیواری لبه های فرو رفته هستند، گاهی اوقات با یک سوکت یا سبک “نوری” که دارای یک محفظه ای است که با دست حرکت می کند ، به شما امکان می دهد تا چراغ مورد نظر را چرخانده و زاویه دهید تا به نتیجه دلخواه برسید. برای نورپردازی کامل یک دیوار با نور ممکن است به چندین وال واشر از این چراغ ها نیاز باشد. سایر وسایل شستشوی دیواره فرورفته کمی بیشتر شبیه به نور استاندارد مربع یا مستطیل شکل شکاف داخل سقف است. این سبک از واشر دیواری دارای یک سپر بازتابنده ویژه در داخل محفظه اطراف نور است تا نور را به سمت دیوار بازتاب دهد. این نسخه های مربع و مستطیل گاهی اوقات در رستوران ها یا مشاغل برای برجسته کردن دیوار کانونی استفاده می شود.

وال واشرها دارای طیف کاملی از رنگ ها بوده که به شما امکان استفاده از رنگ های آفتابی، مهتابی و فول کالر را به صورت همزمان می دهد و به صورت سفارشی در ابعاد متفاوت و توان های مختلف قابل تولید می باشد.

وال واشر

ساختار وال واشر ها

وال واشر از ۴ قسمت کلی ساخته میشود:

  1. LED ال ای دی برای ایجاد نور که معمولا از چندین led با توان مصرفی ۱ وات استفاده می شود.
  2. بدنه وال واشر
  3. لنز برای پخش و یا تمرکز نور در محل مورد نظر
  4. درایور (در صورت راه اندازی اصولی و صحیح به صورت سری از درایور استفاده می شود.)

۱. LED های به کار رفته در والواشر LED های پاور(POWER) هستند. که توان هر LED معمولا ۱ وات میباشد. البته از LED های با وات بیشتر(مثل ۳ وات) نیز میتوان استفاده نمود ولی به دلیل اینکه نوردهی LED های پاور همراه با تولید حرارت هست و باید برای خنک کردن و انتقال این حرارت روشهایی را در نظر گرفت از ال ای دی با وات بالاتر استفاده نمیگردد چرا که هرچه توان ال ای دی بالاتر باشد تولید حرارت آن نیز بیشتر خواهد بود. احتمالا شما فکر میکردید که LED قطعه ای است که حرارت تولید نمیکند و راندمان بالایی دارد. در جواب باید گفت که با توجه به حجم نور تولیدی و در نظر گرفتن ابعاد نقطه تولید کننده این نور حرارت به وجود آمده بسیار ناچیز است ولی برای افزایش طول عمر LED باید این حرارت را سینک کرد. برای انتقال این حرارت از هیت سینک استفاده می شود.

۲. بدنه: هیت سینک (منتقل کننده حرارت) در والواشرها همان بدنه والواشر هست . برای انتقال حرارت از آلومینیوم استفاده میکنند که حرارت را زود به خود میگیرد و زود هم خنک میشود. با تماس دادن بدنه آلومینیومی به سطح زیرین LED حرارت تولید شده در چیپ LED را به بیرون منتقل مینمایند. وزن بدنه و سطح آن یک پارامتر تعیین کننده در کیفیت و مرغوبیت والواشر می باشد چرا که هر چه بدنه سبکتر و نازکتر و سطح تماس کمتری با هوا داشته باشد حرارت بیشتر در LED میماند و طول عمر قطعه کم میشود. تولید کنندگان اغلب برای کاهش قیمت در بازار از بدنه سبکتر استفاده میکنند که همین امر موجب کاهش طول عمر المان می شود.

۳. لنز: با توجه به مصرف وال واشرها برای پرتاب نور بیشتر و پوشش نوری بیشتر از لنز در مقابل LEDها استفاده میشود. کار لنز متمرکز کردن و جهت دادن به نور است که این لنزها میتوانند زوایای گوناگونی از ۵ درجه تا ۱۲۰ درجه و یا بیشتر داشته باشند. به طور کلی در یک والواشر از یک نوع لنز با یک زاویه پخش نور استفاده میشود.

۴. درایور: در واقع آن چیزی که برق شهر را تبدیل به ولتاژ و جریان مورد نیاز LED ها میکند درایور می باشد. اهمیت درایور از این جهت است که جریان و ولتاژ را به صورت کنترل شده و دقیق به LED منتقل کند چرا که LED در اثر کارکرد و تولید نور مقداری حرارت هم تولید میکند که همین حرارت سبب بالاتر رفتن جریان و مصرف LED میشود و این چرخه درصورتیکه ادامه پیدا کند خیلی زود ال ای دی که المان اصلی تولید کننده نور است سوخته و از بین میرود. درایورها دارای رنج توان کارکرد میباشند به عنوان مثال۱تا ۳ وات یا ۱۵تا ۲۴ وات و… . در مورد درایور مهمترین نکته PFC یا اهمان راندمان یا ضریب تبدیل انرژی به توان مفید درایور می باشد که آنرا به صورت درصد نمایش میدهند. راندمان درایورها میتواند مقادیر مختلفی باشد ولی در صورتیکه این عدد بالاتر باشد نشانه کیفیت درایور می باشد .راندمان دایورها معمولا از ۸۰ درصد به بالا می باشد .

وال واشر


You've just added this product to the cart:

fa_IRPersian
fa_IRPersian