نورپردازی پارک ها | روشنایی خارجی | قسمت سوم

روشنایی خارجی | روشنایی پارک ها | نورپردازی پارک ها

نورپردازی پارک ها | روشنایی خارجی | قسمت سوم

آخرین مبحث روشایی خارجی قسمت روشنایی نورافکنی به روشنایی حفاظتی و امنیتی مربوط می باشد. همانطوز که مستحضرید امرزوه نورپردازی پارک ها و فضاهای عمومی رو باز، علاوه بر بعد زیبایی از لحاظ امنیتی نیز از اهمیت بالایی برخودار است.

روشنایی حفاظتی و امنیتی

هدف این روشنایی جلوگیری از اعمال اشخاصی می باشد که با استفاده از تاریکی مبادرت به اقدامات خلاف قانون می کنند. ایجاد این باور در این اشخاص که در صورت ورود بدون اجازه به محل های ممنوعه مشاهده خواهند شد بازدارنده واقعی از ارتکاب اعمال خلاف آنها است. در ضمن با تامین روشنایی محل های مورد نظر امکان بازرسی محل توسط افراد حفاظتی نیز فراهم می شود.

در این نوع روشنایی به نور بسیار کمی نیاز است، زیرا کار بصری که “در ناحیه تامین روشنایی” انجام می گیرد تنها مشخص کردن وجود یا عدم وجود اشخاص غیر مجاز در محل یا مشاهده حرکات کلی این اشخاص می باشد.

یکی دیگر از مکان هایی که روشنایی حفاظتی مورد نیاز است، مواردی است که از دوربین برای نظارت و بازرسی محل استفاده می شود، در این حالت میزان و شدت روشنایی مورد نیاز به حساسیت دوربین بستگی دارد. اکثر دوربین های مورد استفاده برای نظارت و بازرسی می توانند با شدت روشنایی بسیار کم در حدود یک لوکس، تصویر خوبی را ارائه دهند.

برای روشنایی حفاظتی مثل نورپردازی پارک ها اغلب از لامپ های بخار سدیم با فشار کم به دلیل بازده نوری بالا ی آن ها و ملاحظات مربوط به صرفه جویی انرژی و کاهش هزینه ها استفاده می شود. هدف این است که به هنگام روشنایی محل با این لامپ ها ناحیه مورد نظر در وضعیت امنیتی باشد، از ورود اشخاص غیرمجاز جلوگیری شود، در حالی که افراد حفاظتی امکان این را خواهند داشت که هر شخصی را که در محل مشاهده کنند، به عنوان شخصی که مبادرت به ورود غیرمجاز کرده است تلقی نمایند.

 


برای مطالعه بیشتر: تابلو برق


نورپردازی پارک ها

 در این مورد کاربرد، طراحی روشنایی خارجی بیشتر به عنوان یک مسئله هنری مطرح می گردد و هدف آن به وجود آوردن جلوه های مورد نظر می باشد، در حالیکه روشنایی کافی برای حرکت در داخل پارک نیز باید تامین شود، همچنین روشنایی به میزانی باشد که امنیت نسبی را فراهم سازد.

در این نوع روشنایی از همه انواع منابع نوری، بر حسب رنگ مورد نظر و اندازه ناحیه ای که برای آن روشنایی باید تامین شود، استفاده می شود. در روشنایی پارک ها بازده رنگ اهمیت اندکی را دارد و توجه اصلی در آن ایجاد جلوه های مورد نظر می باشد.

 

نورپردازی پارک ها

نورپردازی پارک ها دارای جنبه های زیبایی، امنبتی و روشنایی بخشی می باشد.

انواع لامپ های مورد استفاده در نورپردازی پارک ها

از لامپ های رنگی از قبیل لامپ های ملتهب رفلکتوری سهمی شکل که قسمت جلوی حباب آنها رنگی می باشد و همچنین از لامپ های متال هالید ویژه به رنگهای سبز و آبی برای بیشتر نمایان کردن رنگ های شاخ و برگ درختان استفاده می شود.

 از منابع نوری معمولی نیز که جلوه هایی به شرح زیر را ایجاد می کنند استفاده می شود.

 1- لامپ های ملتهب:

دارای رنگ به قرمز می باشند و در زیر نور آنها درختان و گیاهان به صورت مطلوب ای دیده نمی شوند.

 2- لامپ های بخار جیوه با پوشش فلورسنت:

رنگ سبز گیاهان و برگ های درختان در زیر نور این لامپ‌ها با تاکید بیشتری دیده می شود. این نوع لامپ‌ها به دلیل اینکه جلوه هایی مشابه محیط های خنک را ایجاد می کنند برای گل ها مناسب نیستند.

3- لامپ های متال هالید:

این لامپ‌ها به رنگ سفید طبیعی هستند و همه رنگ ها در زیر نور این لامپ‌ها خوب دیده می شوند ولی تاکید زیادی در رنگ‌ها ایجاد نمی کنند.

 4- لامپهای بخار سدیم با فشار زیاد:

در زیر نور این لامپ‌ها رنگ های سبز به صورت مرده به نظر می رسند و عموماً برای تاکید رنگ برگ های درختان در پاییز مناسب میباشند.

 5- لامپهای بخار سدیم با فشار کم:

 این نوع لامپ ها برای استفاده در پارک ها مناسب نیستند و تنها در برخی از موارد خاص و برای ایجاد جلوه های ویژه به کار می روند. 

 6- لامپ های فلورسنت:

تاثیر این لامپ ها در رنگ های موجود در پارک ها به رنگ نور لامپ بستگی دارد، ولی معمولاً به جز انواع جدید لامپ های فلورسنت فشرده، لامپهای فلورسنت برای این روشنایی مناسب نیستند.

نورپردازی پارک ها

استفاده از لامپ های مختلف و رنگ های متفاوت برای ایجاد جلوه های خاص

در نهایت…

به پایان مقاله روشنایی خارجی (روشنایی نورافکنی) که در سه قسمت بیان شد میرسیم. در این ۳ قسمت سعی بر آن شد تا مهمترین مطالب مربوط به روشنایی خارجی به صورت خلاصه بیان شود تا متخصصان این رشته برای نورپردازی محیط های خارجی گوناگون برنامه ریزی و خط مشی بهتری داشته باشند. همچنین خواننده عمومی این مقاله به اهمیت نورپردازی و دقت بالای این موضوع می برد.

اهمیت میزان و شدت نور در محیط های ورزشی، تفریحی، رستورانی، اداری، موزه ها به حدی است که کم و زیاد شدن آن بر کیفیت سرویس دهی در آن محیط ها تاثیر بسیار زیادی دارد.حتی گاهی کم بودن یا زیاد بودن نور در محیط های متفاوت باعث شده است که مخاطبان احساس خوبی را در آن محیط تجربه نکنند و این موضوع منجر به ترک آن محل شده است. در محیط های اداری  عدم دقت در تنظیم نور منجر به خستگی کارکنان می شود و … . اینجاست که متخصصان علم نور باید به میدان بیایند تا بتوانند با دانش خود بهترین بازدهی را از محیط ایجاد کنند.


مشاهده قسمت دوم روشنایی خارجی: نورپردازی نمای بیرونی ساختمان


 


You've just added this product to the cart:

fa_IRPersian
fa_IRPersian