راهنمای نورپردازی آشپزخانه های کوچک (+نکات حیاتی و مهم)

راهنمای-نورپردازی-آشپزخانه-های-کوچک-(+نکات-حیاتی-و-مهم)

راهنمای نورپردازی آشپزخانه های کوچک (+نکات حیاتی و مهم)

برای نورپردازی آشپزخانه باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟ چه عواملی می‌تواند بر نورپردازی فضای آشپزخانه تأثیر بگذارد؟ فضای آشپزخانه یکی از فضاهای بسیار کاربردی و البته راحت و امن است که باید به روشنایی آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. کیفیت روشنایی آشپزخانه شما زمانی بهبود پیدا می‌کند که بهترین نور متناسب با ابعاد محیط را در نظر بگیرید.

برای انتخاب نورپردازی‌های متناسب با آشپزخانه باید به عملکرد قسمت‌های مختلف آن یعنی، اپن، هود، گاز و سینک و … توجه کنید. میزان نور هر کدام این قسمت‌ها باید مناسب فعالیت‌هایی باشد که انجام می‌دهید. اگر می‌خواهید نور آشپزخانه خود را در بهترین حالت تنظیم کنید، بهتر است که تا پایان این مقاله با چشمه نور الکتریک همراه باشید.

بهترین میزان روشنایی برای کابینت‌های آشپزخانه

در نورپردازی آشپزخانه، روشنایی کابینت‌ها را نادیده نگیرید، متأسفانه در بسیاری از آشپزخانه‌ها تنها به قسمت‌هایی مانند سینک و گاز توجه می‌شود، اما این عملکرد اشتباه است و باعث می‌شود روشنایی مناسبی در قسمت کابینت‌ها نداشته باشید. شما می‌توانید برای تأمین روشنایی متناسب با کابینت‌ها در قسمت بالا به پایین از نورهای هالوژن استفاده کنید.

به دلیل اینکه بسیاری از کارهای ما در آشپزخانه به کابینت‌ها مربوط می‌شود و تمامی ابزارهای خود را در آن‌ها نگه داری می‌کنیم، بهتر است برای روشنایی آن‌ها از این نوع لامپ‌ها استفاده کنید. اگر نور کافی برای کابینت‌ها وجود نداشته باشد، سایه‌های نور می‌توانند برای شما مزاحمت ایجاد کنند. نوری که در قسمت بالای کابینت‌ها استفاده می‌شود باید متوسط و نور داخل آن‌ها باید بسیار کم باشد.

نقش سایه‌ها در نورپردازی آشپزخانه

نقش-سایه‌ها-در-نورپردازی-آشپزخانهیکی از بخش‌های مهم در طراحی دکوراسیون داخلی غیر از نور و روشنایی، سایه‌هایی است که در فضای مورد نظر ما ایجاد می‌شود. نورپردازی شما در محیط باید به گونه باشد که به راحتی بتوانید سایه‌های حاصل از نور لامپ‌ها را کنترل کنید. چرا که سایه در جریان کار شما اختلال ایجاد می‌کنند. معمولاً برای جلوگیری از ایجاد سایه‌های کوچک و بزرگ در محیط آشپزخانه از لامپ‌های سایز کوچک استفاده می‌کنند. این گونه لامپ‌ها در مقایسه با لامپ‌های سایز بزرگ‌تر سایه‌های کوچک‌تری دارند و و می‌توانند محیط زیبایی را برای شما مهیا کنند.

تقابل نورهای نقطه ای و خطی در آشپزخانه

در برخی از مواقع ممکن بهتر است برای نورپردازی بخش‌هایی از آشپزخانه مثل زیر کابینت‌ها و سقف‌های کاذب از نورهای خطی و با حالت یکنواخت استفاده کنید. نورهای نقطه‌ای زیبایی آشپزخانه را کاهش می‌دهند، اما نورهای خطی روی مدرن‌تر شدن فضای آشپزخانه تأثیر زیادی می‌گذارند و در حقیقت به عنوان یکی از مهم‌ترین عناصر شناخته می‌شوند.

سقف کاذب آشپزخانه شما با استفاده از نورپردازی مخفی و خطی بزرگ‌تر نشان داده می‌شود. همچنین کابینت‌ها با استفاده از نورهای خطی به شکل معلق و یکپارچه در می‌آیند که به زیبایی آشپزخانه کمک زیادی می‌کند.

نورپردازی آشپزخانه و استفاده از چراغ در زیر کابینت‌ها

در قسمت بالای کابینت‌ها، نورهای نقطه‌ای گزینه خوبی برای زیباسازی محیط می‌باشند. نورهای مخفی در زیر کابینت‌ها جلوی ایجاد سایه را می‌گیرند و علاوه بر این که باعث زیبایی می‌شوند، کاربرد زیادی در محیط خواهند داشت. محل نصب این نورها دقیقاً لبه جلویی کابینت‌ها می‌باشد. نورهای مخفی مزیت‌های زیادی برای محیط دارند، از آنجایی که این نورها ملایم هستند و در هنگام شب روشنایی خاص و کمی دارند، می‌توانید آن‌ها را تا مدت‌ها روشن بگذارید و در نیمه شب که در آشپزخانه کار دارید، دیگر نیازی نیست که همه چراغ‌ها را روشن کنید.

نکته‌ای که در مورد قرارگیری نورهای مخفی وجود دارد، این است که اگر نورهای مخفی زیر کابینت، بیشتر از اندازه در لبه جلویی نصب شوند، شدت تابش آن‌ها به کاشی‌های بین کابینتی باعث ایجاد خیرگی نامناسب می‌شود. به همین علت بهتر است که این نوع نورها خیلی عقب یا خیلی دور نصب نشوند. برای اینکه از نورهای مخفی به بهترین شکل استفاده کنید، می‌توانید میزان نور آن‌ها با LED نواری بررسی کنید.

نورپردازی آشپزخانه و تامین نور قسمت بالای سینک

نورپردازی-آشپزخانه-و-تامین-نور-قسمت-بالای-سینکبرای روشنایی قسمت سینک که مهم‌ترین بخش آشپزخانه به شمار می‌رود، بهتر است از نورهای چند نقطه‌ای استفاده کنید. البته چراغ‌های آویز هم برای روشنایی این قسمت مناسب هستند. به طور کلی نورهای استفاده شده در قسمت سینک باید شدت کمی داشته باشند.

روشنایی و میزان نور برای دیمرهای آشپزخانه

شما می‌توانید برای کنترل و مدیریت شدت نور و میزان روشنایی و همچنین صرفه جویی در انرژی از دیمرها استفاده کنید. میزان نور شما برای قسمت‌های مختلف آشپزخانه‌تان با استفاده از دیمرها تنظیم خواهد شد. وجود دیمرها در آشپزخانه دست شما را در انتخاب نورهای مختلف و میزان روشنایی محیط آشپزخانه بازمی‌گذارد.

نتیجه‌گیری

آنچه که در این مقاله توضیح دادیم نکات مهمی درباره اصول نورپردازی آشپزخانه بود. شما می‌توانید با استفاده از این نکات نورپردازی متناسب با سلیقه خود را در محیط آشپزخانه ایجاد کنید. چشمه نور الکتریک بابت مطالعه این مقاله از شما تشکر می‌کند. شما می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را درباره میزان روشنایی و شدت نور در آشپزخانه بیان کنید. همکاران ما در چشمه نور الکتریک پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.


fa_IRPersian
fa_IRPersian