مقایسه جامع میزان مصرف برق لامپ ها

میزان مصرف برق لامپ ها

مقایسه جامع میزان مصرف برق لامپ ها

لامپ ها منبع مصنوعی نور هستند که طی 100 سال گذشته، به بخشی جذایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده‌اند. امروزه انواع مختلفی از لامپ‌ها در بازار موجود است که میزان مصرف برق لامپ ها، عمر مفید، نوردهی و کارایی هر یک از آن‌ها با هم متفاوت است. متریال‌های استفاده شده در تولید لامپ و کاربرد آن جزو عواملی هستند که بر روی میزان مصرف برق لامپ ها تأثیرگذارند. در ادامه انواع لامپ را از نظر میزان انرژی مصرفی و عمر مفید بررسی خواهیم کرد.

برای مطالعه بیشتر: راهنمای کلی فیلامان لامپ و تفاوت آن با لامپ ال ای دی معمولی

انواع لامپ و بررسی میزان مصرف برق لامپ ها

  • لامپ ‌های رشته ای: لامپ‌ های رشته ای بیشتر برای نورپردازی داخلی خانه و به‌صورت دکوراتیو استفاده می‌شوند. عمر مفید این لامپ‌ها اکثراً 1000 ساعت است و کیفیت نور بسیار خوبی دارند. میزان مصرف برق لامپ های رشته ای تا حدودی زیاد است و مقداری انرژی نیز تلف می‌کنند.
  • لامپ های هالوژن تنگستن: لامپ‌های هالوژنی جزو لامپ‌هایی است که در دکوراسیون داخلی خانه استفاده می‌شود و تأثیر زیادی بر روی زیبایی داخل خانه دارد. عمر مفید لامپ‌های هالوژنی بین 1200 تا 1500 است و کیفیت نور بسیار خوبی نیز دارند. میزان مصرف برق این نوع لامپ‌ها بسیار پایین است و هزینه‌های برق مصرفی ساختمان را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. بنابراین جزو انتخاب‌های مقرون به صرفه‌ای هستند که در طرح‌های مختلفی در بازار وجود دارند.
  • لامپ های فلورسنت: لامپ فلورسنت یا لامپ مهتابی نیز کیفیت نور بالایی دارند. از این‌رو، برای نورپردازی داخلی خانه‌ها از آن استفاده می‌شود. عمر مفید لامپ‌های فلورسنت بین 6000 تا 10000 ساعت است. در نتیجه هزینه‌های خرید و تعویض لامپ را در دراز مدت به حداقل می‌رسانند. میزان مصرف برق لامپ های مهتابی کم مصرف، در برابر بازدهی خوبی که دارد بسیار پایین است.
  • لامپ های ال ای دی: لامپ LED ابعاد خیلی بزرگی ندارند و طول عمر آن‌ها به 50000 ساعت نیز می‌رسد. این نوع لامپ نیز کیفیت نور خوبی دارد و در رنگ‌های مختلفی نیز تولید می‌شود. طرح‌ها و رنگ‌های متنوع آن، جزو دلایل محبوبیت این نوع لامپ است. از لامپ ال ای دی برای مصارف خانگی، صنعتی و اداری استفاده می‌شود. یکی دیگر از مزایای این نوع لامپ این است که طول عمر آن برخلاف بقیه لامپ‌ها، به تعداد روشن و خاموش شدن آن بستگی ندارد. از این‌رو میلیون‌ها بار می‌توان لامپ‌های LED را روشن و خاموش کرد. بنابراین طول عمر آن تنها به تعداد ساعات روشن بودن لامپ بستگی دارد که تعداد ساعات آن نیز نسبت به سایر لامپ‌ها بسیار بیشتر است. لامپ های ال ای دی در کنار تمام این مزایا، برق کمی مصرف می‌کنند و از نظر هزینه نیز مقرون به‌صرفه هستند.
  • لامپ های متال هالید: اکثراً از این نوع لامپ برای نورپردازی مکان‌های بزرگ نظیر فروشگاه‌ها، پارکینگ‌ها، سالن‌های ورزشی یا کارخانه‌ها استفاده می‌شود. طول عمر آن‌ها بین 6000 تا 15000 ساعت است و کیفیت نور خوبی دارند. طول عمر لامپ های هالیدی به تعداد دفعات روشن یا خاموش شدن آن نیز بستگی دارد. میزان برق مصرفی لامپ های هالیدی نسبت به لامپ‌های رشته‌ای کمتر است.
  • لامپ های بخار جیوه: لامپ بخار جیوه معمولاً در فضاهای بیرون از خانه نظیر پارک‌ها یا کارگاه‌ها استفاده می‌شود و از کیفیت نوری خوبی برخوردار است. این نوع لامپ‌ها طول عمر نسبتاً بالایی نیز دارند و گاهاً طول عمر آن‌ها به 24 هزار ساعت می‌رسد. در حال کلی می‌توان گفت که طول عمر متغیر بین 20 هزار تا 24 هزار ساعت دارند. میزان مصرف برق لامپ بخار جیوه کمی بالاست اما در حالت کلی انتخابی مقرون به‌صرفه است.
  • لامپ های فلورسنت فشرده: این نوع لامپ‌های فلورسنت برای نورپردازی داخلی خانه استفاده می‌شوند. همچنین از کیفیت نور خوبی برخوردار هستند و میزان مصرف برق آن‌ها نیز چندان بالا نیست. طول عمر این لامپ‌ها به 6000 تا 15000 ساعت خواهد بود.
میزان مصرف برق لامپ
بررسی میزان مصرف برق لامپ ها و عمر مفید آن‌ها

برای مطالعه بیشتر: بررسی انواع پایه های لامپ به همراه راهنمای خرید لامپ

جمع‌بندی

همان‌طور که مشاهده کردید هر یک از لامپ‌ها با توجه به کاربرد و متریال‌های به کار رفته در ساخت آن، میزان مصرف برق متفاوتی دارند. لامپ‌های کم مصرف معمولاً انتخابی بهتری برای نورپردازی‌های داخل خانه هستند. به کمک این نوع لامپ‌ها می‌توان هزینه های مصرف انرژی را با حداقل میزان ممکن رساند و هم می‌توان به پایداری انرژی برای آینده نیز کمک کرد. از این‌رو، سعی کنید برای قسمت‌های از خانه یا ساختمان که لامپ آن‌ها در طولانی مدت روشن خواهد بود، از لامپ‌های کم مصرف تری استفاده کنید.


fa_IRPersian
fa_IRPersian