معرفی رشته تابلو سازی و تابلو برق

معرفی رشته تابلو سازی و تابلو برق

معرفی رشته تابلو سازی و تابلو برق

اگر به رشته تابلو سازی و تابلو برق علاقه بسیار زیادی دارید در این بخش با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی را در این زمینه کسب کنید. به دلیل بازار کار بسیار متنوع و پرسودی که در این زمینه وجود دارد همواره شاهد آن هستیم که افراد مختلفی با سن های متفاوت به این عرصه پا نهاده اند تا بتوانند فعالیت کاری خود را در این زمینه افزایش دهند.

در همین ابتدا کار عنوان کنیم که این رشته از رشته های فنی موجود در بازار بوده و نمی توان کتاب و یا جزوه ای برای یادگیری آن استفاده نمود بلکه بخش اعظمی از یادگیری این دو رشته در کارگاه ها و به صورت عملی اتفاق خواهد افتاد اما بهتر است قبل از ورود به این رشته، اطلاعات کاملی از آن کسب کنید.

 

معرفی رشته تابلو سازی و تابلو برق

همان طور که می دانید صنعت برق یکی از اولین و برترین صنایع موجود در جهان است که به علت گستردگی بسیار زیادی که در این صنعت وجود دارد، می توان شاهد بازار کار مناسبی برای دانشجویان این رشته بود. با این حال رشته تابلو سازی و تابلو برق به نوعی از آن دسته از رشته های ترکیبی موجود در بازار هستند که عملا فراگیری این دو علم می تواند بازار کار مناسبی را برای آن ها در نظر بگیرد.

 

چطور باید شروع کنیم؟

یکی از اصلی ترین سوالاتی که در این خصوص وجود دارد این است که چطور می توانیم رشته تابلو سازی و تابلو برق را شروع کنیم؟ در ادامه ما به شما سر فصل هایی را معرفی خواهیم کرد که عموما با استفاده از آن ها می توانید به راحتی مسیر و فرایند یادگیری این رشته را بهتر سپری کنید. اما قبل از شروع کار بهتر است با مفهوم تابلو برق آشنا شوید.

 

تابلو برق چیست؟

تابلو برق عموما محفظه ای است که درون آن تجهیزات برقی قرار دارد، از این رو با استفاده از این محفظه می توان به کنترل انواع محصولات و دستگاه های برقی پرداخت. تابلو برق ها دارای انواع متفاوت و منحصر به فردی هستند که متناسب با نوع نیاز مخاطب می توان از آن ها در خانه، ادارات و شرکت ها استفاده نمود.

معرفی رشته تابلو سازی و تابلو برقمعرفی و بررسی عناوین مهم در فراگیری رشته تابلو سازی و تابلو برق

اما برای آن که در رشته تابلو سازی و تابلو برق کمی پیشرفت کنیم باید با برخی از استاندارد ها و مفاهیم آن آشنا شویم. این موارد عبارتند از:

 1. در مرحله اول باید با تمامی اصول و استاندارد هایی که در تابلوهای برق وجود دارد به خوبی آشنا شویم.
 2. پس از آن که اطلاعات کاملی در خصوص اصول و استاندارد های اولیه به دست آوردیم، حال نوبت آن رسیده است تا به صورت تخصصی با مفاهیم و استاندار های آن آشنا شویم.
 3. با تجهیزات الکتریکی و نحوه کارکرد آن ها به خوبی اشنا شوید.
 4. با تاسیسات الکتریکی و نحوه کارکرد آن ها به خوبی اشنا شوید.
 5. با انواع سیستم های حفاظتی در تابلوهای برق همانند رله ها، حفاظت سیستم و… آشنا شوید.
 6. به صورت کلی در خصوص انواع مدار های فرمان و طراحی و کنترل آن ها اطلاعات مناسبی را کسب کنید.
 7. آشنایی و شناخت با قوانین و استاندارد هایی که در طراحی و ساخت تابلو برق به آن ها توجه می شود.
 8. بررسی و شناخت انواع تابلو برق ها بر اساس نوع مصرف (ایستاده – رومیزی – دیواری – کشویی و…)

موارد فوق از مهم ترین و کلیدی ترین مواردی بودند که می توان در جهت افزایش بینش و همچنین سطح آگاهی خود استفاده کنید تا در این زمینه به تسلط کاملی برسید. در میان چند مورد فوق می توان به موارد 1 و 2 به عنوان برترین و مهم ترین موارد در یادگیری این رشته اشاره نمود.

بررسی مشاغل مربوط به رشته تابلو سازی و تابلو برق

معرفی رشته تابلو سازی و تابلو برقبازار کار در این رشته بسیار متنوع و وسیع است، از این رو پس از آن که توانستید اطلاعات کاملی از این رشته کسب کنید و با کمی کار و فعالیت عملی با انواع تابلوهای برق آشنا شدید، نوبت به آن می رسد تا با مشاغل و رشته هایی که توسط این صنعت می توانید در آن مشغول به فعالیت باشید، آشنا شوید.

 1. شما پس از کسب تجربیات لازم می توانید به عنوان یک مهندس در طراحی تابلو هاي برق صنعتی نقش بسیار مهمی داشته باشید.
 2. بدون شک با فعالیت و کسب تجربه می توانید دانش خود را به حد بسیار بالایی برسانید تا از پس تعمیرات این گونه از دستگاه ها بر بیایید، با این حال از شما می توان به عنوان یک تعمیر كار تابلو هاي برق صنعتی یاد نمود که البته مزایا و حقوق بسیار قابل توجه یا در انتظار شما قرار دارد.
 3. در صورتی که بتوانید طراحی تابلو های برق را برعهده داشته باشید، می توانید ساخت آن ها را نیز برعهده بگیرد. یکی از درآمد های بسیار قابل توجه مهندسانی که در زمینه تابلو سازی فعالیت می کنند ساخت تابلو است.
 4. در سوی دیگر با کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به انواع یک نیروی فعال در کارخانجات استخدام شوید.

 

بررسی بازار کار در رشته تابلو برق و تابلو سازی

همان طور که اشاره نمودیم به دلیل فعالیت های بسیار گسترده ای که در صنعت برق وجود دارد، این رشته از آن دسته از رشته هایی است که بازار کار مناسبی برای آن وجود دارد. از این رو می توان به موارد زیر به عنوان بازار کار مناسب و منحصر به فرد این رشته اشاره داشت:

 • می توانید به عنوان یک کارمند در ادارات برق استخدام شوید.
 • می توانید در ساختمان های بزرگ و همچنین ادارات به عنوان یک نیروی فعال در زمینه رشته برق و تجهیزات آن مشغول شوید.
 • در صورتی که برخی از شرکت ها نیاز به تعمیر کار و نگهدارنده تابلوهای برق خود دارند، می توانید اعلام حضور کنید.
 • برخی از کارخانه ها و همچنین شرکت ها عموما به تهیه و تولید انواع تابلو برق می پردازند که شما می توانید با توجه به تجربه و همچنین سابقه کاری خود در این شرکت ها استخدام شوید و حقوق مناسبی دریافت کنید.

 

 


fa_IRPersian
fa_IRPersian