محاسبه مقدار نور مورد نیاز در فضا های مختلف

بررسی و محاسبه مقدار نور مورد نیاز در فضا های مختلف

محاسبه مقدار نور مورد نیاز در فضا های مختلف

یکی از مهم ترین بخش های دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان ها، بی شک نورپردازی آن است اما چطور می توان به صورت دقیق به محاسبه مقدار نور مورد نیاز در فضا های مختلف پرداخت؟ این مبحث از آن دسته از مباحثی است که نیاز به توجه و دقت بسیار زیادی دارد از این رو در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی از مقدار نور مورد نیاز برای انواع فضاها به دست آورید.

 

میزان و مقدار نور مورد نیاز در فضا های گوناگون چقدر است؟

نور پردازی یکی از مهم ترین بحث های ساختمانی است که علاوه بر زیبایی محیط فوائد و مزایای بیشماری دارد از این رو ما می خواهیم سطح روشنایی مناسب مورد نیاز در مکان‌های مختلف را به دست آوریم تا بتوانیم با فکری آسوده به تمامی فعالیت های کاری خودمان برسیم.همچنین تنظیم مناسب و صحیح نور می تواند محافظ خوبی برای چشم ها در برابر خستگی باشد.

 

معماران در هنگام نورپردازی باید به چه مواردی توجه کنند؟

یکی از چالش برانگیز ترین مسائلی که معماران با آن رو به رو هستند، موضوع سطح روشنایی مناسب مورد نیاز در مکان‌های مختلف ساختمان است. از این رو آن ها در هنگام بررسی میزان نور مورد نیاز برای هر محیط همواره به دو عامل کلیدی باید چه کنند:

  1. بررسی سطح نور
  2. بررسی تراکم و قدرت نورپردازی

برای آن که بتوانید به صورت دقیق سطح نور مورد نیاز برای هر محیط را اندازه گیری کنید باید با مفاهیم ساده و ابتدایی ای آشنا شوید که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

میزان و مقدار نور مورد نیاز در فضا های گوناگونلومن چیست؟

لومن در واقع مقدار نوری است که به منبع تابیده می شود، همان روشنایی و نور خروجی از منبع را لومن می گویند. به عنوان مثال یک لامپ رشته ای که دارای قدرت 100 وات است می تواند حدودا 1500 الی 1700 لومن روشنایی برای محیط تولید کند. توجه داشته باشید که لومن واحد اندازه گیری روشنایی است.

وات چیست؟

وات تعاریف مختلفی در بازار دارد، از این رو وات به معنای مقدار روشنایی نیست! برخی از افراد وات را مقدار روشنایی یک منبع می دانند که این تعریف کاملا اشتباه است. در یک تعریف درستس می توان وات را مقدار انرژی ای دانست که یک منبع نوری مصرف می کند تا بتواند به بالاترین سطح روشنایی خود برسد.

 

محاسبه مقدار نور مورد نیاز در فضا های مختلف چطور انجام می شود؟

برای آن که شما بتوانید به صورت کاملا درست و اصولی به محاسبه مقدار نور مورد نیاز در فضاهای مختلف بپردازید نیاز به برخی موارد اولیه همانند مساحت فضا، مقدار روشنایی و… نیاز دارید. در ادامه فرمول محاسبه مقدار نور مورد نیاز برای فضاهای مختلف را برای شما مشخص نموده ایم تا به سادگی بتوانید محاسبات خود را انجام دهید و نور مورد مناسب هر فضا را به  دست آورید.

"<yoastmark

همان طور که در تصویر فوق نیز مشاهده می کنید شار نوری یا لومن در واقع تقسیم حاصل ضرب مساحت سطح (بر حسب متر مربع) در شدت روشنایی و همچنین ضرب ضریب بهره در ضریب نگهداری می باشد. در این صورت است که می توانید به صورت دقیق میزان نور مورد نیاز برای یک فضا را به خوبی مشخص کنید.

 

مساحت سطح چیست؟

مساحت سطح در واقع همان مساحت اتاق، حمام، سرویس های بهداشتی و … هستند که قرار است در آن ها فرایند نور پردازی به بهترین حالت ممکن انجام شود.

 

شدت روشنایی چیست؟

به میزان نوری که بر روی یک سطح تابیده می شود، شدت روشنایی گفته می شود. شدت روشنایی را با علامت E نشان می دهند و واحد آن لوکس است. شما می توانید بر روی کارتن ها میزان شدت روشنایی هر لامپ را مشاهده کنید.

 

ضریب بهره چیست؟

ضریب بهره که آن را با علامت اختصاری CU نمایش می دهند در واقع نسبت شار نوری تابیده شده به کل شار نوری خروجی از لامپ گفته می شود.

 

ضریب نگهدارنده چیست؟

ضریب نگهدارنده که آن را با علامت اختصاری MF نشان می دهند به نسبت لومن ساطع شده از لامپ پس از مدت مشخص به لومن ابتدایی لامپ (لامپ نو) گفته می شود.

 

استفاده از نرم افزار برای محاسبه ی مقدار نور مورد نیاز در فضا (نسخه اندروید)

استفاده از نرم افزار برای محاسبه ی مقدار نور مورد نیاز در فضایک خبر خوب برای معماران! شما می توانید در صورتی که از تلفن های هوشمند اندروید استفاده می کنید اقدام به نصب نرم افزار محاسبه روشنایی ساختمان به نام Lighting Calculations کنید. شیوه کار با این برنامه بسیار ساده و روان است و با پر نمودن فیلد های خواسته شده می توانید به صورت دقیق به محاسبه میزان نور مورد نیاز برای هر فضا دسترسی داشته باشید.

 

معرفی سطح روشنایی توصیه شده و مقدار نور مورد نیاز در فضا

در ادامه سطح روشنایی توصیه شده برای فضاهای مختلف که توسط انجمن مهندسی روشنایی ایالات متحده ارائه شده است را برای شما جمع آوری کرده ایم تا از این رو بتوانید تصمیم گیری بهتری را برای میزان نور فضای محیط در نظر داشته باشید.


fa_IRPersian
fa_IRPersian