لامپ سیگنال (چراغ سیگنال) چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟

چراغ سیگنال و لامپ سیگنال

لامپ سیگنال (چراغ سیگنال) چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟

لامپ سیگنال (چراغ سیگنال) که با نام های چراغ هشدار دهنده (چراغ آلارم) و چراغ نشان دهنده هم شناخته می شوند، هم به صورت LED و هم به صورت چراغ های کوچک وجود دارند. این چراغ ها کاربردهای متفاوتی دارند که در ادامه به برخی از آنها پرداخته ایم و بسته به کاربرد آنها در اندازه های کوچک تا بزرگ و در ولتاژ های مختلف استفاده می شوند. چراغ های سیگنال در مدار با حرف H و علامت زیر در نمایش داده می شود.

لامپ سیگنال در مدار الکتریکی

نحوه نمایش لامپ سیگنال در نقشه مدار

سیستم آلارم و یا سیگنال هدفی جز آشکار نمودن خطاها و معایب ندارد. آلارم می تواند توسط یک چراغ سیگنال (معمولا قرمز رنگ) صورت بگیرد. با استفاده از حالت چشمک زن می توان حداکثر توجه اپرتور را برای اعلام هشدار و یا خطر جلب کرد.

کاربرد های لامپ سیگنال

این چراغ ها کاربرد های بسیاری دارند که برای تمامی انواع تابلو برق ها (تابلو برق مخابرات، تابلو برق صنعتی، تابلو برق ماینر و….)، شبکه، تابلو های توزیع و یا نصب روی تقریبا تمام ماشین آلات صنعتی بکار می روند.

کاربرد کلی چراغ ها در دستگاه های فوق الذکر عبارتند از:

 • نمایش وجود و یا عدم وجود جریان برق در تابلو
 • نمایش ارورها (خطاها)
 • نمایش تریپ
 • روشن و خاموش بودن کلید خاص مد نظر (نمایش وضعیت دستگاه)
 • وارد شدن خازن به مدار
 • روشن بودن موتوری خاص
 • و….

برای تابلو برق معمولا سه عدد لامپ سیگنال با رنگ های متفاوت وجود دارد که هر کدام مستقیما به یک فاز متصل هستند. در صورت قطع هر یک از فازها اپراتور سریعا متوجه می شود. به طور کلی در مدارهای مختلف می توان از چند چراغ سیگنال استفاده کرد. به عنوان مثال در مدارهای قدرت می توان سه چراغ سیگنال برای نمایش وجود سه فاز نصب کرد. در مدارهای فرمان برای نمایش حالت های آماده به کار، خطای ولتاژ، خطای جریان، زمان گیری، تغییر سطح مایعات و… بکار برده می شوند.

به طور خلاصه در هر سیستم برقی، جهت اطلاع رسانی به کاربر از خاموش و یا روشن بودن سیستم از چراغ سیگنال استفاده می شود. روشن بودن هر چراغی نشان دهنده پیامی است که عمولا تغییر وضعیت چراغ (روشن شدن آن) بیانگر علامت و اخطاری برای اپراتور می باشد.

مهم ترین عوامل موثر برای انتخاب یک چراغ سیگنال عبارتند از:

 • ولتاژ
 • رنگ
 • شرایط محیطی
 • ابعاد
 • لوازم جانبی مورد نیاز

 

1- ولتاژ

در بدنه لامپ های سیگنال می توان یک چراغ معمولی قرار داد که می تواند LED و یا رشته ای باشد به همین علت ولتاژ این لامپ ها از حدود 6 ولت تا 380 ولت (6، 12، 24، 36، 48، 110، 127، 220، 360) می باشد. ولتاژ چراغ سیگنال باید متناسب با ولتاژ مدار فرمان انتخاب شود. در برخی برندها و برای تبدیل ولتاژ مدار فرمان به ولتاژ چراغ سیگنال از انواع ترانسفورماتور استفاده می شود. که این ترانسفورماتور ها در دو نوع داخلی و قابل اضافه کردن به چراغ سیگنال ساخته می شوند که در صورت وجود این واحد، در دیاگرام الکتریکی چراغ سیگنال مشخصات ولتاژی آن شرح داده می شود.

لامپ های در مدار فرمان، یک چراغ کم قدرت (تا 5 وات) هستند که معمولا از ولتاژ های مختلفی در بازه 24 تا 220 ولت استفاده می کنند. لامپ های سیگنال با لامپ رشته ای با توان مصرفی تا حدود 4 وات ساخته می شوند اما امروزه با توجه به مزایای بیشتر سیگنال های LED، استفاده از لامپ های رشته ای در حال منسوخ شدن است.

2- رنگ ها و معانی آنها

چراغ های سیگنال در 7 رنگ قرمز، آّبی، سبز، زرد، سفید، صورتی و فسفری (در بسیاری از مراجع ICE BLUE نوشته شده است) وجود دارند که متداول ترین این رنگ ها سفید، قرمز، زرد و سبز می باشد. انتخاب رنگ چراغ های سیگنال با توجه به حساسیت و مفهوم آنها مشخص می شود.

 

رنگ سفید: این رنگ معمولا به عنوان نمایشگر وضعیت جریان DC (مدار های DC) مورد استفاده قرار می گیرد و هنگامی که تغذیه مدار فرمان فعال شود این چراغ روشن می شود. کاربرد این رنگ غالبا در تابلو های برق می باشد. (معمولا برای معانی خنثی مثل ماشین در حال انجام کار است)

رنگ سبز: معمولا هنگامی که کلیدی در حالت باز یا روشن (OPEN)  باشد این رنگ مورد استفاده قرار می گیرد. (آماده به کار یا استارت)

رنگ قرمز: معمولا هنگامی که کلیدی در حالت بسته یا خاموش (CLOSE)  باشد این رنگ مورد استفاده قرار می گیرد. (وضعیت غیر عادی یا خطر)

رنگ زرد: معمولا هنگامی که کلیدی در حالت خطا (FAULT)  باشد این رنگ مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع برای حالت هشدار طراحی می شود. (توجه یا احتیاط)

رنگ آبی: برای هرکاری که رنگ های زرد، قرمز، سبز و سفید برای آن ها صادق نبود.

رنگ بعضی از چراغ های سیگنال با تعویض سری آنها (قسمت پلاستیکی روی آن) قابل تغییر می باشد. که نیازی به بازکردن قسمت اصلی نصب شده روی تابلو نمی باشد. همچنین لازم به ذکر است که با توجه به استاندارد ها می توان از سایر رنگ ها برای شناسایی فاز ها و… استفاده کرد.

3- شرایط محیطی:

شرایط محیطی مد نظر عبارتند از میزان نور محیط، تابش مستقیم خورشید، ضربه، لرزش، نفوذ اجسام خارجی مثل گرد و غبار، گاز، مایعات و… .

بعنوان مثال وجود نور زیاد و یا تابش خورشید در تشخیص روشن و خاموش بودن سیگنال اثر گذار است. همچنین در چنین شرایطی میزان مقاومت بدنه نیز حائز اهمیت می شود.

یکی از ابزارهایی که حفاظت در برابر عوامل مضر محیطی را انجام می دهد، چراغ سیگنال است؛ مثلا میزان مقاومت در برابر نفوذ اجسام خارجی با کدهایی روی بدنه سیگنال درج می شوند. اما مشکلاتی مثل دیده نشدن چراغ در نور زیاد توسط قاب و یا رفلکتور حل می شود.

توجه به شرایط و انتخاب تجهیزات از اهمیت بالایی برخوردار است.

4- ابعاد و ساختار لامپ های سیگنال

ساختار این چراغ ها بدین شکل است که دارای قاب، پیچ و مهره هستند. این لامپ ها در نوع صنعتی خود، دارای قاب و بدنه رزوه شده می باشند که توسط مهره روی بدنه تابلو برق فیکس می شوند. همچنین هر چراغ سیگنال دارای پایه (سرپیچ) ویژه خود می باشد که بنابر کاربرد می توان از انواع مختلف موجود  آن ها بهره جست و به راحتی روی دستگاه مورد نظر نصب کرد. چراغ های تکی با مشخصه های ولتاژی متفاوت در دو نوع رشته ای و LED ساخته می شوند.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید چراغ های سیگنال در شکل های دایره، مربع و مستطیل با رنگ های مختلف و مقاومت های مختلف در برابر عوامل خارجی ساخته می شوند.

 

 

نصب چراغ های سیگنال:

برای نصب چراغ های سیگنال همانند شستی ها، باید سوراخ هایی با قطر های استاندارد معین (8، 12، 16، 22 و 30 میلی متر) در سطح کار ایجاد کرد. برای ایجاد این سوراخ ها می توان از گردبر، پانچ و  یا لیزر استفاده کرد. قطر این سوراخ ها با توجه به ابعاد چراغ سیگنال مشخص می شود.

علاوه بر حالت های استاندارد که سوراخی روی بدنه ایجاد شده و لامپ سیگنال نصب می شود، برخی از چراغ های سیگنال به صورت داخلی و روی ریل های استاندارد نصب و سیم بندی می شوند.

چراغ سیگنال نصب شده روی ترمینال - لامپ سیگنال

نصب لامپ سیگنال روی ریل

دسته بندی چراغ های سیگنال

برای چراغ های سیگنال می توان دسته بندی های متفاوتی انجام داد:

 • بر اساس ولتاژ: 24 ولت، 48 ولت، 110 ولت و 220 ولت
 • بر اساس قطر: قطر 22 میلی متر و 16 میلی متر
 • بر اساس رنگ بندی: سبز، قرمز، زرد، آبی، سفید

که در بالاتر تمامی موارد به تفصیل شرح داده شد.

 

برای دریافت لیست قیمت و خرید لامپ سیگنال وستیج (vestige) تماس بگیرید:


You've just added this product to the cart:

fa_IRPersian
fa_IRPersian