لامپ های سیگنال در تابلو برق چه اطلاعاتی به ما میدهد؟

لامپ و چراغ سیگنال در تابلو برق

لامپ های سیگنال در تابلو برق چه اطلاعاتی به ما میدهد؟

لامپ های علامت دهنده یا لامپ های سیگنال در تابلو برق و کلیه دستگاه های صنعتی و تابلو های فرمان به کار میروند. نوع استفاده از این لامپ متفاوت است. این چراغ ها هم بصورت LED و هم بصورت چراغ های کوچک وجود دارند. این لامپ ها دارای قاب پیچ و مهره ای و آبکاری شده هستند که برای تابلوهای برق مخابراتی و شبکه و نصب روی بدنه ماشین آلات صنعتی به عنوان چراغ سیگنال مناسب هستند. ولتاژ کار آنها نیز از 3 ولت تا 220 ولت می باشد. به راحتی نصب شده و در رنگهای سفید، آبی، قرمز، صورتی، زرد، سبز و فسفری موجود می باشند.

کاربرد لامپ های سیگنال در تابلو برق:

در تابلو های برق برای برای موارد زیر مورد استفاده قرار میگیرد:

1- نمایش وجود برق در تابلو یا برق دار بودن تابلو (معمولا بر روی تابلو ها سه عدد لامپ سیگنال با رنگ های متفاوت قرار دارد که هر کدام مستقیما به یک فاز متصل است و در صورت قطع یکی از آن ها اپراتور متوجه وجود مشکل می شود.)

2- نمایش تریپ

3- نمایش وضعیت یک دستگاه (مثلا در الکترو موتور از دو رنگ قرمز و سبز استفاده شود، لامپ سبز برای حالتی که الکترو موتور روشن است و حالت قرمز برای خاموش بودن الکترو موتور و یا تریپ کلید حرارتی)

4- نمایش خطا (فالت)

5- روشن و خاموش بودن یک کلید خاص

6- وارد مدار شدن خازن

پرکاربرد ترین این لامپ ها، لامپ سیگنال LED قطر 22 میلی متر در تابلو برق می باشد، نقش این لامپ ها وجود و یا عدم وجود جریان در مدار می باشد.

کاربرد لامپ های سیگنال در تابلو برق

نمونه ای از کاربردهای لامپ سیگنال در تابلو برق

 

هر کدام از چراغ سیگنال ها بیانگر علامت و یا اخطاری برای اپراتور است و به هر دلیلی در روی درب تابلو روشن شوند اتفاق، حالت و یا مشکلی را بیان می کنند. رنگ چراغ سیگنال ها نشانگر این موارد است.

 


آشنایی با سایر لوازم و تجهیزات تابلو برق


 

برای مثال در کارخانه ای که تعداد زیادی موتور در آن واحد مشغول به کار بوده و فواصل آنها تا تابلوی کنترل نسبتا زیاد باشد، از چراغ قرمزی که توسط کنتاکت بازی از کنتاکتور اصلی موتور روشن می شود استفاده می کنند. با استفاده از کنتاکتهای باز کنتاکتور می توان چراغ سبزی را که نمایشگر حالت خاموشی مدار است روشن کند. در نقشه ها برای نمایش چراغ سیگنال از حرف H استفاده می شود.

راهنمای رنگ لامپ های سیگنال در تابلو برق :

لامپ های سیگنال در تابلو برق در رنگ های گوناگونی برای مصارف گوناگونی بکار می روند.

رنگ سفید: اگر در تغذیه مدار فرمان از جریان DC استفاده شود از این رنگ استفاده می شود و موقع فعال شدن تغذیه مدار فرمان این چراغ روشن می شود. در بعضی از تابلو های برق که در پست ها از آن استفاده می شود تغذیه مدار فرمان تابلو DC است که به هنگام فعال شدن رنگ چراغ سیگنال سفید روشن می شود.
رنگ سبز : وقتی کلیدی (ACB-MCCB ) در حالت OPEN یا باز قرار گیرد این رنگ مورد استفاده قرار می گیرد.
رنگ قرمز: وقتی کلیدی (ACB-MCCB ) در حالت CLOSE یا بسته قرار گیرد این رنگ مورد استفاده قرار میگیرد.
رنگ زرد: وقتی کلیدی (ACB-MCCB ) در حالت FALT یا خطا قرار گیرد این رنگ مورد استفاده قرار می گیرد.
و بسته به استاندارد می توان از رنگ های قرمز، زرد، آبی برای شناسایی فازها یا از رنگ های قرمز، زرد و سبز استفاده کرد.

سیستم آلارم و لامپ های سیگنال در تابلو برق ، معمولا هدفی جز آشکار نمودن خطاها ندارد، برای این منظور ترجیحا از یک چراغ سیگنال قرمز و به صورت چشمک زن استفاده می شود، چراکه این نوع آلارم احتمالا بیشترین تاثیر روی اپراتور دستگاه را خواهد داشت.

 

چراغ و لامپ های سیگنال برند وستیج vestige :


You've just added this product to the cart:

fa_IRPersian
fa_IRPersian