لامپ سونا و جکوزی

چراغ استخری

لامپ سونا و جکوزی

امروزه بسیاری از مالکان و کارفرمایان با استفاده از انواع چراغ های استخری (و همچنین لامپ سونا و جکوزی ) نورپردازی های زیبایی را خلق می کنند که در نتیجه باعث زیبایی در فضاهای سونا، جکوزی و استخر بخصوص در شب می شود. همچنین نحوه نورپردازی می تواند تاثیر بسزایی در لوکس جلوه کردن استخر بگذارد. یکی از مسائل با اهمیت در نورپردازی ها بحث ایمنی لامپ ها و چراغ های بکار رفته می باشد. بنابراین هنگام خرید باید به تولید کننده این لوازم توجه ویژه ای نمود.

لامپ سونا و جکوزی

نورپردازی سونا خشک

 


چشمه نور تولید کننده انواع لامپ سونا و جکوزی : مشاهده فروشگاه


لامپ سونا و جکوزی (استخری):

در فضای استخرها، جکوزی، سونای خشک و سونای بخار به دلیل خاصیت رسانایی آب و ماهیت مرطوب فضای استخر، احتمال ایجاد شوک الکتریکی و آسیب های جانی بسیار زیاد است. تاثیر چنین شوک الکتریکی ای بر بدن هنگامی که بخشی از بدن فرد ( و یا تمام بدن) در آب بیشتر باشد نسبت به حالت خشکی بسیار بیشتر است. به دلیل رسانایی آب هر چند که ممکن است بدن فرد با تجهیزات الکتریکی به طور مستقیم تماس نداشته باشد، اما در صورت بروز مشکل این شوک الکتریکی به بدن فرد وارد می شود. میتوان گفت این شوک به خودی خود در حد بسیار خطرناکی نیست اما به دلیل اینکه برای لحظاتی بدن فرد را بی حرکت می کند، امکان غرق شدن و خفگی را افزایش می دهد.

بنابراین لامپ سونا و جکوزی به علت فضایی که در آن بکار برده می شود، لازم است تا مقاومت بالایی نسبت به حرارت و رطوبت داشته باشد، همچنین در ولتاژ های خاصی نیز تولید می شوند. این لامپ ها جهت ایجاد روشنایی در اتاق سونا (و جکوزی) بکار می روند. کلیه چراغ های سونا و جکوزی و استخری باید ضد آب بوده و دارای استاندارد IP68  باشند.


برای مطالعه بیشتر: درجه حفاطت چراغ ها


چراغ استخری نوعی پروژکتور LED است که درون قاب و با درجه حفاظت IP68 طراحی می گردند. از مهم ترین کاربردهای چراغ استخری می توان به زیبا سازی فضا، نشان دادن محدوده استخر، روشنایی زیر آب، نمایان ساختن شیب و عمق استخر اشاره کرد. البته از چراغ های استخری غلاوه بر نورپردازی استخر در محیط استخر، حیاط منازل، ویلاهای شخصی، حوض و حوضچه های منازل و پارک ها و… استفاده می شود.

لامپ سونا و جکوزی

نورپردازی جکوزی

طراحی چراغ باید به نحوی باشد که به حفره های بزرگ در دیواره استخر و همچنین بالا بردن درجه آب بندی استخر نیازی نباشد. به طور کلی توصیه می شود شکل هندسی چراغ با شکل هندسی کاشی های استخر متناسب باشد تا کاشی ها به طور کامل اطراف چراغ نصب شوند. معمولا ضخامت چراغ های استخری و سونا و جکوزی کم می باشد تا قابلیت نصب روکار و توکار را داشته باشند.

انواع لامپ های استخری، سونا و جکوزی

چراغ های استخری در دو مدل روکار ( بدون کاسه) و توکار (با کاسه) تولید می شوند. جنس چراغ های استخر معمولا LED ، SMD و هالوژنی می باشد؛ که چراغ های استخر هالوژنی معمولا تک رنگ و  چراغ های استخر LED و SMD در دو نوع تک رنگ و رنگی (14 رنگ) تولید می شوند. لازم به ذکر است که چراغ های هالوژمی و LED مناسب تر و متداول تر هستند و از طول عمر بیشتری برخوردارند.

نکات مورد توجه هنگام خربد چراغ ها

به منظور جلوگیری از برق گرفتگی لازم است که این چراغ ها با ولتاژ های 12 تا 24 ولت کار کنند، به همین دلیل قبل از مسیر سیم کشی، جهت کاهش ولتاژ ترانس نصب می گردد. همچنین هرچه فاصله ترانس با چراغ سونا و جکوزی (استخری) بیشتر باشد لازم است که از سیم قطور تری استفاده شود. البته قطر سیم تابع المان های دیگری همچون تعداد چرغ ها، توان آن ها و.. می باشد.

توجه به موارد زیر ضروری می باشد:

  • زاویه تابش لنز
  • درجه حفاظت چراغ
  • توان چراغ ها
  • تعداد
  • قابلیت تولید نور در رنگ های مختلف RGB
  • ضمانتنامه رسمی

تعداد لامپ سونا و جکوزی چگونه محاسبه می شود؟

در طراحی و ساخت استخر، سونا و جکوزی طبق آخرین کد سازمان بهداشت و سلامت آمریکا CDC در سال 2018، برای هر فوت مربع از مساحت استخر 0.5 وات روشنایی در نظر گرفته شده است. اما این میزان به طور دقیق تعداد چراغ های مورد نیاز را تعیین نمیکند و رابطه مستقیم با شدت نور برحسب لومن دارد. اما با انجام محاسبات می توان به طور تقریبی تعداد 14 چراغ LED را برای روشنایی این مساخت در نظر گرفت. این تعداد برای لامپ های رشته ای! بیشتر است.


You've just added this product to the cart:

fa_IRPersian
fa_IRPersian