فیوز چیست؟ مزایای استفاده از فیوز در خانه و محیط های دیگر

فیوز چیست

فیوز چیست؟ مزایای استفاده از فیوز در خانه و محیط های دیگر

در هر خانه ای با فیوز روبرو شدید، اما آیا می دانید واقعا فیوز چیست و چه کارایی دارد؟ از مزایای استفاده از فیوز چقدر می دانید. در این مطلب توضیح دادیم که فیوزهای خانگی چه هستند و چه مزایا و کاربردهایی دارند.

در تعریف ساده می توان گفت که فیوز از عبور جریان شدید برق و در نتیجه سوختن سیم کشی برق خانه ها محافظت می کند. پس فیوز یک وسیله محافظتی و ایمنی برای هر خانه ای است. اما وقتی وارد دنیای فیوزها می شوید، می بینید که انواع مختلف فیوز وجود دارد و هر کدام کارایی مختلفی دارند.

در این مطلب به طور کامل به تعریف فیوز پرداختیم و توضیح دادیم که در خرید فیوز باید چه نوعی را تهیه کنید و چه ویژگی هایی را در نظر بگیرید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با کارکردها و ویژگی های انواع فیوزها آشنا شوید.

فیوز چیست؟

در یک تعریف کلی می توان گفت فیوزها محافظ هستند، این ابزارها تجهیزات ایمنی هستند که برای محافظت از لوازم خانگی مانند تلویزیون، یخچال و فریزر، رایانه های آسیب دیده در اثر ولتاژ بالا استفاده می شوند.

فیوز از نوار نازک یا رشته ای از فلز تشکیل شده است، که هرگاه مقدار زیادی جریان یا جریان بیش از حد در یک مدار الکتریکی وجود داشته باشد، ذوب شده و مدار را باز کرده و آن را از منبع تغذیه جدا می کند. همچنین فیوز  به عنوان قطع کننده مدار یا تثبیت کننده عمل می کند که دستگاه را در برابر آسیب محافظت می کند.

امروزه انواع مختلفی از ویژگی ها و طراحی فیوزها در بازار موجود است. نوارهای این ابزارها از آلومینیوم، مس و روی ساخته می شوند. فیوزها همیشه به صورت سری به مدار متصل می شوند تا از جریان بیش از حد در کابل ها محافظت کنند. در اینجا نمودار مدار اصلی و نماد فیوز آمده است.

شکل فیوز در مدار

چرا باید از فیوز استفاده کرد؟

از فیوزها برای جلوگیری از اتصال خانگی به مدار کوتاه و خرابی ناشی از اضافه بار یا جریان زیاد و غیره استفاده می شود. در صورت عدم استفاده از فیوز، خطاهای الکتریکی در سیم کشی رخ می دهد و باعث سوختن سیم و لوازم برقی می شود و ممکن است در خانه آتش سوزی شود.

عمر لوازم برقی همانند تلویزیون، رایانه، رادیو و سایر لوازم خانگی نیز ممکن است در معرض خطر باشد. هنگامی که فیوز وجود نداشته باشد، جرقه ناگهانی ایجاد می شود که ممکن است منجر به خاموشی ناگهانی خانه شما شود. با قطع اتصال منبع تغذیه که موجب هرگونه اتفاق بعدی می شود. به همین دلیل برای محافظت از لوازم خانگی در برابر آسیب به فیوز نیاز داریم.

فیوزها چطور کار می کنند؟

فیوزها بر اساس اصل اثر گرمایش جریان کار می کنند. همانطور که گفته شد این ابزار از نوار نازک یا رشته ای از سیم فلزی با مواد غیر قابل احتراق تشکیل شده است. این نوار بین انتهای پایانه ها متصل می شود. فیوز همیشه به صورت سری با مدار الکتریکی متصل می شود.

وقتی جریان یا گرمای بیش از حد به دلیل جریان زیاد در مدار ایجاد می شود، فیوز به دلیل پایین بودن نقطه ذوب عنصر آن ذوب می شود و مدار را باز می کند. جریان زیاد ممکن است منجر به خراب شدن سیم شود و برق خانه را متوقف کند.

فیوز را می توان با فیوز جدید با رتبه بندی مناسب تعویض یا تغییر داد. فیوز می تواند از عناصری مانند روی، مس، نقره و آلومینیوم تشکیل شود. آنها همچنین به عنوان یک قطع کننده مدار عمل می کنند که هنگام قطع خطای ناگهانی در مدار ، برای قطع مدار استفاده می شوند.

به همین دلیل فیوز نه تنها یک محافظ است بلکه به عنوان یک وسیله ایمنی برای جلوگیری از خطرات جانی تهدید کننده انسان ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در شکل زیر عملکرد فیوز نشان داده شده است.

عملکرد فیوز در مدار

دسته بندی و کلاس بندی انواع فیوزها

در ادامه در مورد انواع مختلف فیوز بحث می کنیم. فیوزها به طور کلی به دو دسته فیوزهای AC و فیوزهای DC تقسیم می شوند. بعلاوه ، آنها به بسیاری از دسته های تقسیم شده در نمودار شکل زیر تقسیم می شوند:

نمودار انواع فیوزها

انواع فیوزها

به طور کلی فیوزها در چهار شکلی کارتریجی، فیوز کاردی یا چاقویی خودرو، فیوز حرارتی پلاگ خانگی و فیوز آداپتوری دسته بندی می شوند. در ادامه به صورت مختصر و جامع هر کدام از این انواع فیوزها را معرفی کرده ایم.

فیوز کارتریجی

فیوز کاتریجی

حاوی رسانای نازکی است که برای ذوب شدن در دمای پایین طراحی شده است. هنگامی که جریان به سطحی برسد که بتواند گرمای کافی برای مطابقت یا فراتر رفتن از نقطه ذوب تولید کند، اتصال قطع خواهد شد.

فیوز کاردی خودرو

فیوز کاردی خودرو

شامل دو رابط الکتریکی است که به مدار و سیم داخل آن متصل می شوند که در جریان خاصی ذوب می شوند.

فیوز پلاگ خانگی

فیوز پلاگ خانگی

مستقیماً به سوکت فیوز استاندارد پیچ می شوند. این فیوزها در خانه های قدیمی بیشتر مورد استفاده قرار می گرفتند. امروزه انواع خودکاری آنها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

فیوز آداپتوری

فیوز آداپتوری

به عنوان پایه رد جریان (که نوع S نیز نامیده می شود) نامیده می شود ، به یک آداپتور نیاز دارد تا در یک فیوز استاندارد قرار گیرد. پس از نصب نمی توان آن را حذف کرد. فیوزهای دارای رتبه بندی جریان مختلف رشته های مختلفی دارند. بنابراین ، نمی توان آنها را با فیوز درجه بندی متفاوت جایگزین کرد.

نکاتی که در خرید فیوز باید رعایت کرد

درجه بندی فیوزها براساس وات و ولتاژ در نظر گرفته می شود. در هنگام خرید فیوز چهار نکته را باید رعایت کرد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

 1. فیوزها را مانند فیوزهای تاخیری زمان برای بار القایی و فیوزهای سریع را برای بار مقاومت انتخاب کنید.
 2. قدرت (وات) دستگاه را یادداشت کنید – معمولاً از دفترچه راهنمای دستگاه می توان آن را پیدا کرد.
 3. درجه ولتاژ را یادداشت کنید. برای حفاظت مناسب از دستگاه باید ولتاژ دستگاه بیشتر از ولتاژ مدار باشد.

4- بعد از محاسبه از بالاترین درجه فیوز بعدی استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر میزان فیوز محاسبه شده 659/8 آمپر باشد، بنابراین برای این کار از فیوز 9 آمپر استفاده خواهیم کرد.

مشخصات فیوزها

برخی از مشخصات مهم فیوزها در سیستم الکتریکی و الکترونیکی وجود دارد که به شرح زیر است:

رتبه بندی جریان: حداکثر مقدار جریان که به طور مداوم هدایت می شود و فیوز را بدون ذوب نگه می دارد به عنوان درجه بندی جریان نامیده می شود. این ظرفیت حمل فعلی است که با آمپر اندازه گیری می شود. این مشخصه به عنوان ویژگی های حرارتی فیوز دسته بندی می شود.

میزان ولتاژ: در این مشخصه ولتاژ متصل به سری با فیوز باعث افزایش درجه ولتاژ نمی شود.

نقطه ذوب فیوز: این مقدار انرژی است که توسط عنصر فیوز در هنگام بروز خطای الکتریکی یا اتصال کوتاه اتفاق می افتد. این انرژی گرما (انرژی ناشی از جریان فعلی) فیوز را اندازه گیری می کند و در صورت باز شدن فیوز تولید می شود.

ظرفیت قطع یا شکستن: حداکثر درجه بندی جریان بدون وقفه آسیب در فیوز است که به عنوان ظرفیت شکستن یا قطع شدن فیوز شناخته می شود.

افت ولتاژ: وقتی جریان بیش از حد باشد، عنصر فیوز ذوب شده و مدار را باز می کند. با توجه به این تغییر مقاومت و افت ولتاژ کمتر می شود.

دما: در این حالت، دمای کار بالاتر خواهد بود. بنابراین درجه فعلی کمتر خواهد شد، بنابراین فیوز ذوب می شود.

میزان دما در مقابل ظرفیت حمل فعلی فیوز

نمودار بالا میزان دما در مقابل ظرفیت حمل فعلی فیوز را نشان می دهد. در این فرآیند، در نقطه ای که سه خط در 25 درجه سانتیگراد با هم روبرو می شوند، ظرفیت حمل فعلی فیوز 100٪ خواهد بود و پس از مدتی ظرفیت فعلی کاهش می یابد. همچنین ظرفیت فیوز در دمای 65 درجه سانتیگراد نیز تا 82٪ کاهش می یابد. این نمودار نشان می دهد که افزایش دما باعث کاهش ظرفیت حمل فیوز می شود.

کاربردهای فیوز

فیوزها مهمترین قسمت سیستمها و مدارهای الکتریکی و الکترونیکی هستند. در اینجا برخی از  فضاها و دستگاه هایی که در آنها از فیوزها استفاده می شود معرفی کرده ایم.

از فیوزها در تابلوهای توزیع خانه، وسایل برقی عمومی و دستگاهها استفاده می شود.

از آنها در کنسول های بازی و همه اتومبیل ها مانند ماشین، کامیون و وسایل نقلیه دیگر استفاده می شود.

همچنین از آنها در لپ تاپ ها، تلفن های همراه، چاپگرها، اسکنرها، لوازم الکترونیکی قابل حمل و درایوهای دیسک سخت استفاده می شود.

همچنین از فیوزها در نمایشگرهای LCD، بسته های باتری و غیره استفاده می شود. موارد دیگر استفاده شامل دستگاه های زیر می شود:

 • ترانسفورماتور قدرت
 • سیم کشی برق خانگی
 • کلیه لوازم برقی (تهویه مطبوع، ماشین لباسشویی، تلویزیون، سیستم های موسیقی و غیره)
 • موتور استارتر
 • تلفن های همراه
 • لپ تاپ ها
 • آداپتورهای برق
 • دوربین ها
 • چاپگرها، اسکنرها و دستگاه های فتوکپی
 • همه وسایل نقلیه (اتومبیل، دوچرخه، کامیون، اتوبوس و غیره)
 • همه دستگاه های الکترونیکی (دیسک های سخت، دی وی دی رایترها، دستگاه های پخش DVD و غیره)
 • کنسول های بازی

نکات مهم در استفاده از فیوزهای خانگی

همه خانه ها دارای فیوزهایی در جعبه های فیوز هستند. در اینجا چند نکته مفید برای خانه های دارای جعبه فیوز آورده شده است.

 • هرگز یک فیوز را با فیوز بزرگتر تعویض نکنید، زیرا جریان زیادی عبور می کند و خطر آتش سوزی دارد.
 • جایگزینی فیوز با فیوز اندازه کوچکتر نیز یک مشکل است، زیرا از عملکرد طبیعی جلوگیری می کند.
 • هرگز از چیز دیگری غیر از فیوز برای جایگزینی فیوز استفاده نکنید. زیرا احتمالاً باعث آتش سوزی می شود.
 • فیوزهای اضافی را در اطراف خانه نگه دارید تا به سرعت جایگزین فیوزهای سوخته شود.
 • حتما بدانید جعبه فیوز خانه شما کجاست.
 • قبل از تعویض فیوز سوخته، موارد مورد استفاده را خاموش یا جدا کنید. در غیر این صورت ، فیوز تعویض شده نیز بلافاصله از بین می رود.

سخن پایانی

در این مطلب قصد ما این بود که برای شما توضیح بدهیم فیوز چیست و چه کاربردهایی دارد. همچنین با مشخصات و ویژگی های فیوزها آشنا شدید. فیوزها به طور کلی وظیفه محافظت از سوختن وسایل خانگی و سیم کشی خانه ها را دارند. این ابزارهای کوچک بسیار برای ایمنی خانه ها مهم هستند.


fa_IRPersian
fa_IRPersian