علت کم نور شدن لامپ ال ای دی

کم نور شدن لامپ ال ای دی

علت کم نور شدن لامپ ال ای دی

دوام و مقاومت بالا جزو مزیت‌های استفاده از لامپ‌های ال ای دی است. اما باید بدانید که این بدین معنی نیست که لامپ‌های ال ای دی هرگز خراب یا کم نور نمی‌شوند. کم نور شدن لامپ ال ای دی یکی از مشکلاتی است که بعد از مدتی ممکن است با آن مواجه شوید. در بیشتر مواقع، زمانی‌که یک لامپ ال ای دی به پایان عمر خود نزدیک می‌شود، به کل از کار نمی‌افتد و میزان نوری که از آن ساطع می‌شود به تدریج کاهش می‌یابد. بنابراین لامپ دیگر به اندازه گذشته نور و کارایی نخواهد داشت. کم نور شدن لامپ ال ای دی در اثر عوامل مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد که در ادامه بیشتر این عوامل را بررسی خواهیم کرد.

برای مطالعه بیشتر: راهنمای انتخاب تجهیزات الکتریکی بر اساس طبقه بندی فضاهای مستعد خطر

چه عواملی منجر به کم نور شدن لامپ ال ای دی خواهند شد؟

زمانی‌که لامپ در شرایط بهینه نباشد، ممکن است عملکرد آن با مشکل مواجه شود. از این‌رو قبل از هر چیزی باید لامپ را با توجه به درجه حفاظت انتخاب کرد. دیگر عوامل مؤثر در میزان نور لامپ‌های ال ای دی، عبارتند از:

  • نوسانات دما: یکی از عوامل از کار افتادن لامپ ال ای دی قبل از اتمام طول عمر آن، ممکن است دمای محیطی که در آن قرار دارد باشد. به‌گونه‌ای که اگر دمای اطراف آن خیلی گرم شود و وسیله‌ای برای خنک کردن آن (هیت سینک یا گرماگیر) وجود نداشته باشد، ممکن است نور لامپ در اثر گرمای زیاد کم شود یا لامپ به‌طور کل از کار بیفتد. بنابراین قبل از نصب باید حتماً دمای محیطی که لامپ در آن قرار می‌گیرد را بررسی کنید و در صورت لزوم از یک گرماگیر برای خنک کردن هوای اطراف لامپ و تبادل حرارت آن با محیط استفاده نمایید. در این حالت، احتمال کم نور شدن لامپ ال ای دی در اثر حرارت بالا به کمترین میزان ممکن خواهد رسید. اگر چه لامپ ال ای دی در دمای نسبتاً پایین کار می‌کند، اما دمای پایین‌تر از مقدار در نظر گرفته شده برای آن نیز ممکن است تأثیر بدی بر روی LEDها داشته باشد. بنابراین حتما دمای درستی را برای نصب انتخاب کنید.
  • افت کارایی: یکی دیگر از دلایل کم نور شدن لامپ ال ای دی افت کارایی است. اصولاً هر بار که لامپ روشن می‌شود و جریان الکتریکی در آن جریان می‌باید، میزان درخشش لامپ ال ای دی تا 20 درصد کاهش خواهد داشت. بنابراین هر چه جریان الکتریکی بیشتری به لامپ وارد شود، افت کارایی آن نیز بیشتر خواهد شد.

  • مشکلات ساختاری: ساختار لامپ‌ها به گونه‌ای است که از قطعات مختلفی ساخته شده است. هر گونه مشکلی که در ساختار لامپ ال ای دی یا نحوه اتصال آن وجود داشته باشد منجر به کاهش نور لامپ‌ها خواهد شد. بنابراین کیفیت خود لامپ نیز تأثیر زیادی بر روی میزان نور آن دارد. به همین دلیل، لامپ‌‌های با کیفیت معمولاً گران‌تر هستند و کارایی بهتری دارند. بنابراین جهت جلوگیری از کم نور شدن لامپ‌های ال ای دی می‌توانید هنگام خرید، به کیفیت آن توجه نمایید تا دوام بیشتری داشته باشد. به طور کلی هرچه از متریال‌های بهتری در ساخت لامپ LED استفاده شده است، کمتر با مشکلی را تجربه خواهید کرد.
  • اپوکسی داخل ساختار لامپ: یکی دیگر علت‌های کم نور شدن نور لامپ، اپوکسی به کار رفته در ساختار آن است. گاهی اوقات این اپوکسی در اثر گرم شدن رنگ زردی به خود می‌گیرد که می‌تواند مقداری از نور تولید شده را جذب کند و بازدهی لامپ را کاهش دهد. همچنین اپوکسی با جذب رطوبت محیط اطراف و منتقل کردن آن به  LED نیز می‌تواند باعث ایجاد مشکلات اضافی شود.

برای مطالعه بیشتر: بررسی انواع پایه های لامپ به همراه راهنمای خرید لامپ

جمع‌بندی:

در حالت کلی کم نور شدن لامپ ال ای دی امری طبیعی است که ممکن است در اثر مشکلات محیطی یا ساختاری ایجاد شود. کاری که می‌توان برای جلوگیری از وقوع این مشکل انجام داد، این است که یک لامپ مناسب و با کیفیت با توجه به محل نصب خریداری کنید. سپس عوامل محیطی نظیر دما و رطوبت محل را نیز چک نمایید تا لامپ ال ای دی شما دوام بیشتری داشته باشد. این‌کار منجر به صرفه جویی در هزینه و زمان شما خواهد شد.


You've just added this product to the cart:

fa_IRPersian
fa_IRPersian