راهنمای کامل ساختار لامپ ها و بررسی هر یک از قسمت‌های آن

ساختار لامپ

راهنمای کامل ساختار لامپ ها و بررسی هر یک از قسمت‌های آن

اگر تا به حال به ساختار لامپ ها و قسمت‌های مختلف آن توجه کرده باشید شاید برای شما هم سوال باشد که هر یک از این قسمت‌ها چه نقشی در تولید نور یک لامپ دارند. همان‌طور که می‌دانید لامپ‌های مختلفی در حال حاضر در بازار وجود دارند که هر کدام از آن‌ها طرح‌ و کاربرد خاص خود را دارند. اما در حالت کلی ساختار لامپ ها با هم خیلی متفاوت نیستند. ساختار لامپ به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود و یک لامپ تنها از قطعاتی که در ظاهر می‌بینید تشکیل نشده است. در ادامه این مطلب قصد داریم، ساختار لامپ را به زبانی ساده تشریح کنیم.


برای مطالعه بیشتر: ساختمان و نحوه کار لامپ حبابی


تشریح ساختار لامپ

لامپ‌ها ساختار خیلی پیچیده ای ندارند و بسیار ساده هستند که عبارتند از:

پایه

اولین قسمتی که بررسی می‌کنیم پایه لامپ است. انواع پایه‌های لامپ وجود دارند که از کل ساختار لامپ پشتیبانی می‌کند و برق را از منبع اصلی به داخل لامپ هدایت می‌کند. در قسمت پایین و پایه هر لامپ دو اتصال فلزی وجود دارد. این دو اتصال به انتهای یک مدار الکتریکی متصل می‌شوند. هر دو اتصال فلزی به دو سیم سفت متصل هستند که هر دو سیم نیز به یک رشته فلزی نازک وصل شده‌اند.

رشته

 رشته فلزی داخل لامپ سیم‌های مسی و سربی هستند که به‌صورت مارپیچ شکل داده شده‌اند تا مقدار زیادی نور تولید کنند. در واقع، هنگامی که برق به رشته می‌رسد، منجر به درخشش آن و انتشار نور می‌شود. این رشته فلزی نازک در وسط لامپ قرار دارد، نقطه ذوب بالایی دارد. در نتیجه رشته در دماهای بالا به‌هیچ‌وجه ذوب خواهد شد و با یک کره شیشه‌ای محافظت می‌شود.

ساختار لامپشیشه

این کره شیشه‌ای که از یک شیشه نازک ساخته شده است، حداکثر کارایی لامپ را تضمین می‌کند و از سایر قسمت‌های داخل آن پشتیبانی می‌کند.

سیم و رشته‌های داخل یک لامپ شیشه‌ای با یک گاز بی اثر مانند آرگون پر خواهد شد. گازهای بی اثری که برای پر کردن لامپ استفاده می‌شوند، مانع سوختن سیم‌های داخل لامپ می‌شوند و علاوه بر این با کاهش فشار طبیعی ناشی از اتمسفر، احتمال شکستن شیشه لامپ را کاهش می‌دهد.

زمانی‌که لامپ به منبع تغذیه وصل می‌شود، یک جریان الکتریکی از طریق دو اتصال فلزی که در پایه لامپ وجود دارد، جریان می‌یابد. در واقع، جریان الکتریکی از یک اتصال به اتصل دیگر حرکت کرده و از طریق سیم و رشته موجود در لامپ جریان پیدا می‌کند.  جریان الکتریکی در یک هادی جامد و در میان الکترون‌های آزاد از ناحیه‌ای با بار منفی به یک ناحیه دیگر با بار مثبت منتقل می‌شود.

جمع‌بندی:

همان‌طور که مشاهده کردید، یک لامپ از قسمت‌های مختلفی تشکیل می‌شود که هر یک از آن‌ها نقشی منحصر به‌فرد در تولید و انتشار نور را بر عهده دارند. ممکن است در برخی از لامپ‌ها ساختاری کمی متفاوت داشته باشند اما لامپ‌هایی مانند ال ای دی، به کمک این ساختار منسجم نور را تولید و منتشر می‌کنند.


fa_IRPersian
fa_IRPersian