ترانس یا استابیلایزر خانگی چیست؟

ترانس چیست

ترانس یا استابیلایزر خانگی چیست؟

ترانس یا استابیلایزر خانگی چیست و چرا نصب تثبیت کننده های ولتاژ برای خانه ها ضروری اند؟ در این مطلب به این سوالات پاسخ خواهیم داد. در همین ابتدا باید گفت که وضعیت برق در ایران به گونه ای است که استفاده از استبیلایزر یا ترانس در هر خانه ای ضروری شده است.

در ایران نوسانات برق و نوسانات ولتاژ در هر خانه ای ​​بسیار رایج است. تا زمانی که یک ترانس با قدرت بالا از خانه شما محافظت نکند، قطعا با مشکلات ناشی از این نوسانات روبرو خواهید بود. قیمت بالای لوازم برقی هم باعث می شود تا استفاده از ترانس حیاتی به نظر برسد.

نوسانات برق تهدید بزرگی برای لوازم خانگی ما محسوب می شود، اما با تثبیت کننده های ولتاژ کارآمد می توان این تهدید را کاملا برطرف کرد. استابیلایزر ولتاژ تضمین می کند که لوازم خانگی برق را برای عملکرد بهینه دریافت می کنند.

نبودن یک تثبیت کننده ولتاژ در خانه می تواند باعث اضافه ولتاژ شود که ممکن است منجر به آسیب دائمی به وسایل و سایر مشکلات همانند گرم شدن بیش از حد و کاهش بهره وری شود. در این مطلب قصد ما این است که به طور کامل توضیح دهیم ترانس چیست و چه کارکردهایی دارد.

ترانس چیست؟

همه می دانیم وقتی در زندگی خود از برق استفاده می کنیم، ولتاژ بسیار ناپایدار است. در واقع وقتی تعداد مصرف کنندگان برق بیشتر باشد، ولتاژ بسیار کم خواهد شد. به همین ترتیب، چراغ های الکتریکی ما هنگام کار نسبتاً کم نور می شوند. در این زمان، ما فقط باید از تنظیم کننده ولتاژ برای تنظیم استفاده کنیم، تا ولتاژ ما بتواند خروجی داشته باشد و به طور عادی کار کند.

استابیلایزر خانگی

از طرفی همه لوازم خانگی برای کار با ولتاژ تغذیه مشخص و برای حداکثر کارایی طراحی و ساخته شده اند. به این ولتاژ ولتاژ عملیاتی گفته می شود. تثبیت کننده ولتاژ وسیله ای الکترونیکی است که وظیفه اصلاح ولتاژ دستگاه های الکترونیکی را برای تأمین منبع تغذیه پایدار و ایمن بر عهده دارد.

تثبیت کننده های ولتاژ اکنون به نیاز اساسی هر خانوار تبدیل شده اند. این وسیله از لوازم خانه شما در برابر آسیب محافظت می کند و به آنها عمر طولانی می بخشد.

در حالت کلی می توان گفت که ترانس وسیله ای برای کنترل ولتاژ دریافتی لوازم خانگی است که عمر بیشتر این لوازم را تضمین می کند. در ادامه به چند مزیت مهم ترانس های خانگی اشاره کرده ایم.

مزایای استفاده از ترانس خانگی

طول عمر ابزارها و تجهیزات را افزایش می دهد

احتمال خرابی لوازم خانگی را کاهش می دهد

منبع تغذیه مداوم تثبیت شده را حفظ می کند

باعث کاهش صدا، تداخل و سوختن لوازم خانگی می شود

از ولتاژ کم و ولتاژ بالای شبکه محافظت می کند

چگونه یک تثبیت کننده ولتاژ مناسب انتخاب کنیم؟

تثبیت کننده ولتاژ یک راه حل کارآمد برای خانه های ما با هزینه متوسط ​​است. بسیاری از افراد، هنگام تحقیق در مورد خرید تثبیت کننده ولتاژ مناسب برای خانه های خود، بسیار گیج می شوند. به عنوان یک خریدار، شما باید میزان سودمندی و هدف یک تثبیت کننده ولتاژ را درک کنید.

از طرفی گاهی مشاهده می شود که حتی با خرید ترانس و استفاده از ترانس تغییرات ولتاژ به لوازم خانگی همچنان آسیب می رساند. دلیل آن این است که فاکتورهای مورد نظر در خرید این ترانس ها را نمی دانستند.

نکات مهم در خرید ترانس خانگی

و از طرفی به این دلیل است که تثبیت کننده ولتاژ بدون انتخاب مدل مناسب یا بدون هیچ حاشیه قدرت مفید و فقط با توجه به قدرت نامی لوازم خانگی خریداری شده است. این ها به کنار باید به نوع نصب این تجهیزات هم توجه داشت. بنابراین سوال اینجاست که چگونه باید تنظیم کننده ولتاژ خانگی را انتخاب کنیم؟

شما باید میزان کل قدرت لوازم الکترونیکی خود را بدانید و در نتیجه یک تثبیت کننده ولتاژ خوب بر اساس مصرف برق و درجه KVA (کیلو وات آمپر) دستگاه خود خریداری کنید. در حالی که تثبیت کننده را خریداری می کنید، بار انبساط آینده را نیز در نظر بگیرید.

هنگام خرید یک تثبیت کننده ولتاژ ، توصیه می شود یک تثبیت کننده ولتاژ خریداری کنید که حداقل سه برابر بزرگتر از توان واقعی باشد، زیرا تثبیت کننده ولتاژ باید از افزایش فشار شبکه و تأثیر اولیه بارهای القایی عبور کند.

همچنین اگر ولتاژ یک دستگاه الکتریکی خاص بالاتر یا کمتر از سطح مورد نظر باشد، مشکلات زیادی می تواند رخ دهد. یک تثبیت کننده ولتاژ برای عملکرد روان و ثابت دستگاه ها مورد نیاز است که بتواند ولتاژ را سالم نگه دارد. هدف اصلی تثبیت کننده ولتاژ تأمین ولتاژ ثابت بار حتی در هنگام نوسانات ولتاژ است. پس توجه کنید که ترانس شما حتی در شرایط نوسانات بالای ولتاژ هم به خوبی عمل کند.

عملکرد استابیلایزر خانگی چگونه است؟

تثبیت کننده ولتاژ از ابزار دقیق با ولتاژ بالاتر محافظت می کند. تجهیزات آزمایشگاهی (تجهیزات آزمون) آزمایشگاه های با استاندادراد بالا مجهز به تثبیت کننده ولتاژ برای اطمینان از صحت داده های تجربی است. تجهیزات اصلی در بیمارستان ها، کارخانه ها، مدارس و سایر بخش ها نیز مجهز به تثبیت کننده های ولتاژ هستند تا ثبات و ایمنی عملکرد تجهیزات را تضمین کنند.

به طور خلاصه، بخشهای کلیدی صنایع مختلف تنظیم کننده های ولتاژ را برای تجهیزات الکتریکی اصلی خود اعمال می کنند. تنظیم کننده اصلی برق برای تثبیت ولتاژ به پرش رله متکی بود. با نوسان ولتاژ شبکه، مدار تصحیح خودکار رگولاتور برق فعال می شود تا رله داخلی فعال شود.

در این حالت مدار مجبور به حفظ ولتاژ خروجی در نزدیکی مقدار تنظیم شده است، این مزیت یک مدار ساده را دارد، اما عیب آن این است که دقت تنظیم ولتاژ زیاد نیست و هر بار که رله پرش و جابجا می شود، باعث قطع شدن فوری برق می شود.

تثبیت کننده های ولتاژ کوچک با کیفیت بالا بیشتر از روش برس های کربنی محرک موتور برای تثبیت ولتاژ استفاده می کنند. این نوع تثبیت کننده ولتاژ تداخل کمی در تجهیزات الکتریکی دارد و از دقت تثبیت ولتاژ نسبتاً کمی برخوردارند.

انواع عملکرد استابیلایزرهای خانگی

تثبیت کننده های ولتاژ به طور کلی سه عملکرد دارند: می تواند ولتاژ ولتاژ پایین 120 ولت – 160 ولت یا ولتاژ بالا 250 ولت – 270 ولت را بین 200 تا 230 ولت تثبیت کند، به طوری که لوازم خانگی بتوانند به طور عادی کار کنند.

هنگامی که ولتاژ ورودی بالاتر از 255 ولت یا کمتر از 160 ولت است و ولتاژ خروجی وقتی ولتاژ بالاتر از 235 ولت باشد، منبع تغذیه می تواند به طور خودکار قطع شود. پس از قطع برق که دستگاه به طور ناگهانی روشن می شود، می توانید 5-6 دقیقه تاخیر برق داشته باشید تا از آسیب رسیدن به وسایل برقی به دلیل ولتاژ بیش از حد جلوگیری شود.

سخن پایاتی

به طور کلی می توان گفت هر دستگاه الکتریکی به گونه ای طراحی شده است که تحت سطوح مختلف ولتاژ به درستی کار کند. نوسانات مکرر ولتاژ می تواند باعث آسیب دائمی تجهیزات شود و ممکن است سیم کشی خانه شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

در این حالت تثبیت کننده ولتاژ به عنوان محافظ عمل می کند و احتمال سو عملکرد را کاهش می دهد. همچنین به افزایش عمر لوازم مختلف کمک می کند. برهمین اساس نصب یک تثبیت کننده ولتاژ برای محافظت از وسایل برقی گران قیمت مانند تهویه مطبوع، تلویزیون، یخچال و کامپیوتر ضروری است.

امیدواریم با خواندن این مطلب به طور کامل با مفهوم ترانس آشنا شده باشید و توانسته باشیم برای شما توضیح دهیم که ترانس چیست و استفاده از استابیلایزرهای خانگی چه مزیت هایی دارند. همچنین سعی کردیم راهنمایی جامع برای خرید ترانس خانگی به شما ارائه بدهیم.


You've just added this product to the cart:

fa_IRPersian
fa_IRPersian