آشنایی با تجهیزات تابلو برق

تجهیزات تابلو برق

آشنایی با تجهیزات تابلو برق

تابلو برق چیست ؟

تابلو برق یک محفظه و یا سینی است که می تواند از جنس فلزی و یا غیر فلزی باشد. بر روی این محفظه تجهیزات تابلو برق قرار دارند که بسته به نیاز این تجهیزات متفاوت هستند. تجهیزات تابلو برق با کابل و سیم به یکدیگر متصل شده اند. تابلو برق را از نظر فنی به دسته های گوناگونی تقسیم بندی می کنند که هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند.

بر روی هر تابلو برق نقشه و ریل هایی نصب شده است که راهنمای دقیقی برای اتصال هر یک از تجهیزات تابلو برق می باشد.

تابلو برق

انواع تابلو برق از نظر ولتاژ

  • تابلو برق فشار ضعیف (LV)  (تا 1000 ولت)
  • تابلو برق فشار متوسط (MV)  (از 1000 ولت تا 63000 ولت)
  • تابلو برق فشار قوی  (HV) (از 63000 ولت تا 400000 ولت)

انواع تابلو برق از نظر ساختاری

  • تابلوهای Metal Clad :

در این مدل از تابلو برق ها محفظه های مختلف از یکدیگر جدا شده اند و تجهیزات تابلو برق درون این محفظه ها به صورت جداگانه نگهداری می شوند. مهمترین مزیت این تابلو برق این است که اگر خطایی در هر یک از لوازم تابلو برق صورت بگیرد به محفظه های دیگر آسیبی وارد نمی شود.

  • تابلوهای Compartment Type :

در این مدل تابلو برق ها محفظه های مختلف از یکدیگر جدا نشده اند.

کاربرد های تابلو برق

تابلو برق یکی از اصلی ترین عناصر در واحد های مسکونی و صنعتی به حساب می آید. در اماکن مسکونی عموما از تابلو برق های کنتوری استفاده می شود.

در اماکن صنعتی نیز از تابلو برق صنعتی استفاده می کنند که بسته به نوع آن صنعت از لوازم و تجهیزات مختلفی برای آن استفاده می شود.

تجهیزات تابلو برق

اصلی ترین پیش نیاز در هنگام کار کردن با تابلو برق آشنایی با تجهیزات تابلو برق است. همانطور که گفته شد بسته به مکانی که از تابلو برق استفاده می شود لوازم تابلو برق می توانند متفاوت باشند. در زیر ما به پرکاربرد ترین تجهیزات تابلو برق اشاره کرده ایم.

چراغ سیگنال تابلو برق

بعضی از قسمت های مختلف تابلو برق بسیار حساس هستند و نیاز است بروز مشکل در آن ها برای جلوگیری از خسارت به ما نمایش داده شود. چراغ سیگنال وضعیت خاموش یا روشن بودن و همچنین خطر در قسمت های مختلف تابلو برق را به ما نمایش می دهد.

چراغ سیگنال دارای قاب و پیچ و مهره است (به طور کلی در انواع مختلفی برای کاربرد های متفاوتی وجود دارد) و در رنگ های مختلف سفید، سبز، قرمز و  ولتاژ های مختلف می توانید آن را از سایت ما تهیه کنید.

 

تجهیزات تابلو برق

رله تابلو برق

رله یکی دیگر از تجهیزات تابلو برق است که انواع مختلفی دارد. رله در واقع  نوعی کلید الکتریمی با سرعت بالا می باشد که توسط یک مدار الکتریکی مجزا تحریک شده و کنتاکت های آن باز و بسته می شود. هنگامیکه خواسته باشیم با یک سیگنال ضعیف، مداری را کنترل کنیم و یا اینکه با همین سیگنال ضعیف، چندین المان مختلف را در تابلو برق مدیریت نماییم از رله استفاده می کنیم.

لوازم تابلو برق

ترمینال

ترمینال هم یکی دیگر از لوازم تابلو برق می باشد که انواع مختلفی دارد. جهت اتصال المان های مختلف در داخل تابلو برق بر روی هرکدام از آن ها ترمینال هایی وجود دارد که می توان آن ها را به هم متصل نمود.

یکی از ترمینال های پر کاربرد ترمینال ریلی است. از این ترمینال زمانیکه بخواهیم تابلو برق را به یک تابلوی دیگر و یا به تجهیزات خارجی متصل کنیم استفاده می نماییم.

تجهیزات تابلو برق

داکت

برای محافظت کردن از سیم و کابل از داکت استفاده می شود. از آنجاییکه داکت ضد آب نیست فقط در تابلو برق هایی که در مکان های مسقف هستند می توان از آن ها استفاده کرد.

تجهیزات تابلو برق

کلید های تابلو برق

در قسمت های مختلف تابلو برق از کلید های مختلفی برای مصارف گوناگون استفاده می شود.

کلید های تابلو برق

انواع کلید ها در تجهیزات تابلو برق

کلید حرارتی :

کلید حرارتی (MPCB) برای حفاظت از موتور الکتریکی استفاده می شود. از آنجاییکه موتور های الکتریکی کاربرد مهمی در تابلو دارند بنابر این حفاظت از آن ها ضروری است.

کلید مینیاتوری

فیوز مینیاتوری یا همان کلید مینیاتوری (MCB) به طور خودکار در شرایط غیر طبیعی مثل عبور جریان غیر مجاز و یا اتصال کوتاه، جریان را به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به دیگر قطعات تابلو برق قطع می کند.

کلید کامپکت (اتوماتیک)

از کلید کامپکت MCCB در طیف گسترده ای از ولتاژ و فرکانس هر دو 50 هرتز و 60 هرتز در تابلو برق می توان استفاده نمود. وظیفه این کلید حفاظت الکتریکی است. تفاوت اصلی آن با کلید مینیاتوری در این است که می تواند جریان نامی تا 2500 آمپر داشته باشد و همچنین قابل تنظیم است.

کلید محافظ جان

کلید محافظ جان (RCB) همانطور که از نام آن پیداست به منظور محافظت از شوک الکتریکی در هنگام لمس سیم بدون روکش استفاده می شود.

کلید هوایی

کلیدهای هوایی از نوع کلید های اتوماتیک هستند که در آمپرهای بالا از آن ها استفاده می شود.

مقره

برای توزیع قدرت بالا در تابلو برق از مقره استقاده می شود. مقره یکی از تجهیزات تابلو برق است که از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. این قطعه از استقامت الکتریکی و مکانیکی بالایی برخوردار است و عموما از جنس چینی ساخته می شود.

لوازم تابلو برق

فریم از تجهیزات تابلو برق

برای حفاظت کلی و در دسترس نبودن تجهیزات تابلو از باکس و یا فریم تابلو برق استفاده می شود.

تابلو برق

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]


You've just added this product to the cart:

fa_IRPersian
fa_IRPersian