تجهیزات تابلو برق صنعتی به همراه معرفی دقیق آن ها

تجهیزات تابلو برق صنعتی

تجهیزات تابلو برق صنعتی به همراه معرفی دقیق آن ها

دستگاه های الکتریکی یکی از پرمصرف ترین دستگاه های موجود در جهان هستند که استفاده های بی شماری از آن ها می شود. می توان از محصولات الکتریکی به عنوان یک مصرف کننده خانگی استفاده نمود اما حضور این دستگاه ها به تعداد زیاد و آن هم در آشپزخانه ها، شرکت ها، رستوران ها و… می تواند در برخی از موارد حیاتی و حساس باشد که نیاز به مراقبت و محافظت ویژه ای دارند، از این رو وظیفه محافظت و بررسی آن ها توسط تابلو برق صورت می گیرد. البته ما در این قسمت ضمن معرفی تابلو برق و انواع آن به معرفی تجهیزات تابلو برق صنعتی نیز خواهیم پرداخت تا شما را به طور کامل با تمامی ابعاد و ویژگی های این محافظت الکتریکی آشنا کنیم.

 

تابلو برق در چه زمانی بر روی ساختمان قابل استفاده و نصب است؟

تجهیزات تابلو برق صنعتی که در بازار موجود هستند عموما با توجه به استاندارد های داخلی و بین المللی  و همچنین رعایت نکات ایمنی ساخته شده اند تا بتوان از آن ها به عنوان یک محافظت پرقدرت برای تمامی محصولات اکتریکی استفاده نمود. البته توجه داشته باشید که تابلو برق ها پس از جریان اصلی ورودی به ساختمان نصب می شوند.

 

تابلو برق ها در برابر چه خطراتی از دستگاه های الکتریکی محافظت می کنند؟

تابلو برق ها پس از نصب عموما از دستگاه های الکتریکی در برابر خطرات احتمالی ای نظیر افزایش یا کاهش جریان برق، افزایش ولتاژ، شوک ‌های الکتریکی و … محافظت می کنند که البته این امر توسط تجهیزاتی انجام می شود که درون تابلو برق ها قرار گرفته است، به همین دلیل ما قصد معرفی تمامی تجهیزات تابلو برق صنعتی را در این قسمت خواهیم داشت.

تجهیزات تابلو برق صنعتیتابلو برق ها دارای چه انواعی هستند؟

در بازار معیار ها و علایق متفاوتی وجود دارد که تابلو برق ها را به دسته های متفاوت و مختلفی تقسیم بندی می کند، از این رو در حالت کلی می توان آن ها را در سه دسته فیکس، کشویی و مدولار تقسیم بندی نمود که هر کدام از آن ها مزایای خاص مصرفی خود را بر عهده دارند که در ادامه بیشتر به معرفی و بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 

1- معرفی و بررسی تابلوهای برقی که در دسته فیکس قرار می گیرند.

تابلو برق های فیکس خود به گونه های مختلفی در بازار وجود دارند که از مهم ترین آن ها می توان به تابلو برق های دیواری و ایستاده اشاره نمود که بر روی آن ها می توان تجهیزات مورد نیاز برای کنترل، نظارت و اطلاعاتی – مخابراتی نصب نمود.

 

2- معرفی و بررسی تابلوهای برقی که در دسته کشویی قرار می گیرند.

تابلو برق های کشویی از دیگر انواع مختلف تابلو برق ها هستند که در بازار به صورت کشویی تهیه  و تولید شده اند. از این رو قیمت آن ها در مقایسه با تابلو برق های فیکس گران تر است. شما در این مدل می توانید به صورت کشویی به تمامی بخش های کنترل موتور و مرکز قدرت دسترسی ساده و آسانی داشته باشید.

 

3- معرفی و بررسی تابلوهای برقی که در دسته مدولار قرار می گیرند.

در واقع این نوع از تابلو های برق در دسته تابلو برق ‌های فیکس – ایستاده قرار می گیرند که به صورت صفحه ای طراحی شده اند.

 

معرفی و بررسی انواع  تجهیزات تابلو برق صنعتی

حال که با انواع تابلو برق ها و نحوه فعالیت آن ها آشنا شدید، نوبت به معرفی و بررسی  تجهیزات تابلو برق صنعتی می رسد! در واقع این تجهیزات به کار رفته در تابلو های برق هستند که عملکرد فوق العاده ای را برای شما به ارمغان می آورد. از این رو سعی شده است در ادامه به معرفی تمامی تجهیزات تابلو برق های صنعتی نگاهی انداخته شود.

 

چه نیازی است تا ما با  تجهیزات تابلو برق های صنعتی آشنا شویم؟

شناخت کامل تجهیزات تابلو برق صنعتی و اطلاع از کاربرد هر قطعه می تواند به شما کمک کند تا بتوانید در شرایط خاص تصمیم گیری های مناسبی را بر اساس تجهیزات به کار رفته انجام دهید و یا در صورت بروز مشکل بتوانید مهم ترین و مناسب ترین قطعه را بررسی کنید تا مشکل نهایی رفع شود.

 

1—معرفی و بررسی فیوز ها

فیوز ها را می توان به عنوان یکی از مهم ترین و کلیدی ترین تجهیزات تابلو برق صنعتی نام برد که وظیفه اصلی آن ها حفاظت مدار در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار است.

شما می توانید فیوز ها را در تمامی دستگاه های الکتریکی مشاهده کنید! در واقع فیوز نوعی قطعه پرمصرف و محبوب الکتریکی است که در زمان وارد شدن جریان بیش از حد به مدار، آن را سریعا قطع می کند تا دستگاه دچار آسیب نشود.

در تابلو برق های صنعتی نیز فیوز وجود دارد و وظیفه اصلی آن جلوگیری از افزایش میزان جریان ورودی به مدار است.

 

2—آشنایی با کلید مینیاتوری MCB

از دیگر تجهیزات اصلی و پرمصرف در تابلو برق های صنعتی می توان به کلید مینیاتوری MCB اشاره نمود. این کلید به صورت خودکار تحت شرایط خاصی که در شبکه اتفاق می افتد، می تواند جریان را در مدار الکتریکی به طور کامل قطع کند. این شرایط می تواند شامل اضافه بار (عبور جریان غیرمجاز) و همچنین اتصال کوتاه باشد.

 

شاید سوالی در ذهن شما به وجود بیاید که آیا فیوز بهتر است یا کلید مینیاتوری؟

با توجه به توضیحات و تعارفی که از فیوز و کلید مینیاتوری داشتیم، می توان در هر دو شاهد فعالیت یکسانی بود اما در واقع کدام یک از آن ها دقیق تر و بهتر عمل می کنند؟ توجه کنید که کلید مینیاتوری در مقایسه با فیوز دارای حساسیت بسیار بالاتری بوده و همچنین بسیار قابل اعتماد است.

 

3— معرفی و بررسی بی متال Bimetal

بی متال نیز از دیگر تجهیزات بسیار مناسبی است که در تابلو های برق صنعتی قرار دارد، توسط بی متال شما می توانید به سادگی فرایند تبدیل تغییرات دما به جابجایی مکانیکی را انجام دهید اما نقش اصلی و برتر بی متال در تابلو های برق صنعتی، حفاظت موتور سه فاز در برابر اضافه بار در کاربردهای با ولتاژ پایین است.

 

4—آشنایی با کلید حرارتی MPCB

کلیدی حرارتی یا MPCB که از آن به عنوان قطع کننده حفاظت از موتور الکتریکی نام برده می شود، نوعی از قطعات الکتریکی در تابلو برق است که نقش اصلی آن حفاظت از موتور الکتریکی در برابر عوامل و شرایط خارجی است.

کلید های حرارتی در انواع مختلف و متفاوتی در تابلو های برق نصب می شوند که هر کدام از آن ها نقش بسیار متفاوتی را بر عهده دارند، از این رو از آن ها برای محافظت از موتور ها به دلیل کنترل سرعت آن ها استفاده می شود.

5—استفاده از رله‌ ها در تابلوهای برق

رله ها استفاده های بسیار زیادی در تابلو های برق دارند که عمدتا استفاده از آن به دلیل قطع جریان برق است. محصولات این دسته در انواع متفاوت و مختلفی قرار می گیرند که می توان از مهم ترین و پرمصرف ترین آن ها به رله‌های کنترل فاز، رله‌های کنترل تایمر یا بار اشاره نمود.

 

6—استفاده از کلیدهای قطع جریان در تجهیزات تابلو برق صنعتی

کلید های قطع جریان برق استفاده های بی شماری در تابلو برق های صنعتی دارند که متناسب با نوع فعالیت می توان آن ها را در دسته بندی های میکروسوئیچ، غلتکی، سلکتوری و … مشاهده کرد که به خوبی وظایف خود را در تابلو برق به طور کامل انجام می دهند.

 

7– کلید کامپکت MCCB

از دیگر دستگاه های حفاظت الکتریکی می توان به MCCB یا همان کلید کامپکت اشاره نمود که از آن ها برای طیف بسیار گسترده ای از ولتاژ ها فرکانس ها استفاده می شود. یکی از مهم ترین و عمده ترین تفاوت هایی که میان کلید کامپکت و کلیدی مینیاتوری وجود دارد در جریان نامی آن ها است. همچنین MCCB ها بسیار بزرگتر از MCB ها هستند.

 

8— آشنایی با کلید ،تجهیزات تابلو برق صنعتی

به احتمال خیلی زیاد با نام کلید RCD یا کلید محافظ جان آشنا هستید، این کلید در واقع همان طور که از نام آن پیدا است به عنوان کلید محافظت از جان در تابلو برق های صنعتی به منظور حفاظت در برابر شوک الکتریکی (در صورت لمس سیم بدون روکش )  نصب و استفاده می شود.

 

جمع بندی نهایی مقاله آیا می خواهید با تمامی تجهیزات تابلو برق صنعتی آشنا شوید؟

در این مقاله به معرفی و بررسی بخش های مهم و کاربردی تابلو برق صنعتی پرداختیم! از این رو تعداد تجهیزات ریز و درشتی که در تابلو برق های صنعتی وجود دارد در نوع خود بی نظیر و زیاد است که معرفی تمامی آن ها در این مقاله نمی تواند مناسب باشد. به همین دلیل ما تنها به معرفی و بررسی مهم ترین تجهیزات به کار رفته در آن ها اشاره نمودیم.


fa_IRPersian
fa_IRPersian