لامپ ها و روشنایی | نور، زندگی است.

لامپ ها و روشنایی مصنوعی

لامپ ها و روشنایی | نور، زندگی است.

چنانکه می دانیم محیط اطراف انسان، اساسا یک “دنیای بصری” است و انسان اطلاعات مربوط به محیط اطراف خود را در درجه نخست به وسیله چشم های خود به دست می آورد. چشم، مهمترین عضو حسی است و حدود 80 درصد کل اطلاعات به وسیله آن دریافت می شود. بدون نور این امر غیر ممکن خواهد بود. در واقع نور را میتوان واسطه ای برای “درک بصری” دانست. نور نه تنها انسان را قادر به دیدن می کند، بلکه در حالات انسان و حس سلامتی و آسایش وی نیز تاثیر گذار است. همین امر سبب اهمیت لامپ ها و روشنایی و گسترش آن گردیده است.

نبودن یا ناکافی بودن نور موجب ایجاد حس نا امنی در انسان می شود زیرا باعث عدم آگاهی کامل انسان از موقعیت و وضعیت خود می گردد. روشنای مصنوعی به هنگام تاریکی، حس “ایمن بودن” را برای بشر بوجود آورد. برای هر شیئی که انسان مایل به دیدن آن باشد، باید روشنائی کافی تامین شود.

دو پارگراف فوق، ساده ترین بیان رابطه بین انسان و روشنایی است.

تاریخچه ایجاد لامپ ها و روشنایی مصنوعی:

در حدود 300 هزار سال قبل، انسان شروع به استفاده از آتش به عنوان منبع گرما و نور نمود. شعله های روشن انسان را قادر به زندگی در غارها ساخت، جائیکه اشعه های خورشید به داخل آن هرگز نفوذ نمی کرد. نقاشیهای با شکوهی که بیش از ده هزار سال قبل بر روی دیواره های برخی از غارها کشیده شده اند، تنها در صورت وجود نور مصنوعی می توانست امکان پذیر باشد.

قدمت نور

قدمت این نقاشی غاری به حدود 40 هزار سال پیش باز می گردد و به این ترتیب قدیمی ترین نقاشی غاری جهان محسوب می شود.

 

استفاده از نور آتش هیزم، مشعل های چوبی، چراغهای روغنی و پیه سوز، تغییرات تعیین کننده ای را در نحوه زندگی انسان ما قبل تاریخ ایجاد کرد. در قرون گذشته نور مصنوعی نه تنها در فضاهای سرپوشیده، بلکه در فضای باز نیز ایجاد می گردید. گواه این امر فانوس دریایی اسکندریه است که در قرن سوم پیش از میلاد مورد استفاده قرار می گرفت. شواهدی از 1600 سال پیش موجود است که بیانگر تامین روشنایی شب هنگام برای خیابانهای شهر انطاکیه در سوریه می باشد.

قدمت روشنایی مصنویی

فانوس اسکندریه

از همان زمانهای قدیم وسائل عملی و بعضا تزیینی مختلفی برای نگهداری شعله نورده ساخته شده و مورد استفاده قرار گرفت. ولی تا زمان اختراع چراغ گردسوز در اواخر قرن هجدهم میلادی، در چراغ های با سوخت مایع که هزاران سال مورد استفاده بودند، بهبود قابل توجهی بوجود نیامده بود. در همان زمان فرآیندی برای استخراج “گاز روشنایی” از زغال سنگ جهت لام پهای گازسوز ابداع گردید.

تصویر چراغ گردسوز

چراغ گردسوز

همزمان با این نوآوری ها، آزمایشاتی با لامپ های قوسی شروع شد اما تا سال 1866 هنگامی که ورنر فون زیمنس به کمک دینامو موفق به تولید اقتصادی الکتریسیته گردید، استفاده از آنها صورت عملی به خود نگرفته بود. با این حال عصر منابع روشنایی الکتریکی در حقیقت تنها در سال 1879 با ساخت لامپ ملتهب توسط توماس ادیسون آغاز گردید. بسیاری از طرح لامپ ها و سرپیچ ها بدون تغییرات چشمگیری از زمان ابداع ادیسون تا کنون استفاده می شوند  (انواع این سرپیچ ها را میتوایند در مقاله لینک شده مشاهده کنید). البته قبل از آن در سال 1854 نمونه ای از لامپهای ملتهب با طرحی ابتدایی توسط یوهان هاینریش گوبل آلمانی ساخته شده بود.

در طول اعصار و قرون، جهت استفاده موثر از نور انواع منابع نوری همواره وسایل و چراغ های مختلفی ساخته می شد، ولی در چند دهه اخیر ابداع لامپ ها و چراغ های جدید آهنگ پویا و شتابانی داشته است. در صنعت کنونی لامپ ها و روشنایی، استفاده از تکنولوژی های جدید، سیستم های اپتیکی نوین و مواد خام مناسب تر و در نظر گرفتن ملاحظات مربوط به مقرون به صرفه و بهینه بودن طراحی ها و مسایل مربوط به حفظ محیط زیست و صرفه جویی در انرژی مصرفی از محورهای عمده تحقیق و توسعه می باشد.

منبع: مقدمه ای بر لامپ ها و روشنایی


You've just added this product to the cart:

fa_IRPersian
fa_IRPersian