تابلو برق صنعتی (LV)، معرفی انواع و بررسی کاربرد هر کدام

تابلو برق صنعتی LV

تابلو برق صنعتی (LV)، معرفی انواع و بررسی کاربرد هر کدام

در مقالات قبلی درباره تابلو برق صنعتی و کاربردهای آن صحبت کردیم و گفتیم که تابلوبرق ها از نظر ظرفیت ولتاژی که تحمل می کنند به سه دسته فشار پایین، فشار متوسط و فشار بالا تقسیم بندی می شوند.

دسته فشار پایین که برای ولتاژ های کم در نظر گرفته می شود lv نام دارد. تابلو های lv در انواع مختلف در بازار قابل تهیه هستند در این مقاله به بررسی هر کدام از این تابلوبرق ها و کاربرد های آن می پردازیم.

۱- تابلو برق صنعتی اصلي Main

تابلو های اصل همان‌طور که از اسمشان پیداست تابلوی اصلی مجموعه هستند و همواره بعد از ترانس قرار داده می شوند.

این تابلو ها وظیفه تغذیه نیروی کل مجموعه بر عهده آن‌هاست. این تابلو ها می توانند یک یا دو ورودی موازی با هم داشته باشند یا به صورت دو ورودی و کوپلینگ طراحی شوند.

یکی از این دو ورودی می تواند ترانس یا ژنراتور باشد. در این تابلو ها مدارات کنترلی و حفاظتی بسیاری قرار می گیرند و احتمال خطا را به کم‌ترین میزان ممکن می رسانند. کلید های فیدر این تابلو ها معمولا از نوع کلیدهای هوایی هستند.

۲- تابلوهاي زيردستي يا SUB

دسته دیگر از تابلو های فشار ضعیف تابلو های زیر دستی یا ساب نام دارند. این تابلو ها توسط فیدر های تابلو اصلی تغذیه می شوند و کار توزیع انرژی در ترمینال های مختلف را انجام می دهند.

در این تابلو ها از کلید های کمپکت استفاده می شود و از طریق مکانیزم های داخلی کلید حفاظت فیدر ها انجام می شود. این گونه تابلو ها تکنولوژی بالایی نداشته و بنابراین در آن‌ها از مدار فرمان خاصی استفاده نمی شود.

۳- تابلوهاي DB شامل روشنايي و دفاتر که معمولاً ديواری هستند

این تابلوها معمولا برای تغذیه دفاتر اداری و کاری مورد استفاده قرار می گیرند و در اکثر مواقع به صورت دیواری ساخته می شوند. دلیل این کار این است که با این نوع نصب کمترین فضای ممکن در ساختمان اشغال خواهد شد. این تابلو در اکثر اوقات ورودی MBC دارند.

۴- تابلوهاي كنترلی يا واسطه اي مثل MARSHALING – تابلوهاي PLC يا DCS

تابلو برق صنعتی کنترلی نیز در واقع نوعی از تابلوهای فشار ضعیف هستند. این تابلو ها برای ایجاد ارتباط و کنترل کردن تابلو های اصلی و MCC و در برخی مواقع در صورت نیاز برای تابلو های SUBMAIN مورد استفاده قرار می گیرند.

این سیستم ها طراحی مختلفی دارند و بسته به نوع آن قادر به کنترل تمام اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک یا کاملا دستی سیستم بپردازند.

این سیستم های بسیار پیشرفته بوده و اکثرا در مجتمع های تولیدی پیوسته مانند فولاد و شیشه و … که دستگاه ها دائما در حال فعالیت هستند و نیاز به کنترل و مراقبت دارند به وفور مورد استفاده قرار می گیرند.

این دستگاه ها با نظارت پیوسته بر اجزا و کل سیستم می تواند امکان بروز خطا را به حد اقل ممکن برساند.

از فواید این سیستم غیر از نظارت دائمی می توان به این موضوع اشاره کرد که این تابلو های برق حجم قطعات الکتریکی و مکانیکی مدار ها را کاهش داده و تعمیر و نگهداری و ردیابی ایرادات پیش امده در مجموعه را به خوبی انجام دهد.

۵- تابلوهاي خازني

در صنعت برای تامین نیرو از موتورهای القایی و بارهای سلفی استفاده می کنند. اختلاف زاویه بین ولتاژ و جریانی که در سیستم وجود دارد باعث می شود موتورها نتوانند بیشترین بازدهی را داشته و بخشی از انرژی تلف می شود.

یک روش تنظیم این اختلاف زاویه و افزایش توان مصرفی موتور استفاده از خازه یا تابلو هایی است که در آن‌ها از خازن استفاده شده است.

در واقع خازن و این تابلو های خازنی اثراتی دارند که می توانند ضریب قدرت را اصلاح کرده و اثر سلفی موتورها و سیستم های القایی را حذف کنند.

این تابلو ها به صورت مجزا معمولا استفاده نمی شوند و جزئی از تابلوهای اصلی هستند و با استفاده از رله های ميکروپروسسوری هوشمند که با نمونه جريان و ولتاژ تابلوهای اصلی عمل می کند، ضريب قدرت را اصلاح می کند.

۶- تابلوهاي Motor Control Center) MCC)

نوع دیگری از تابلوهای فشار ضعیف تابلوهای MCC هستند که کاربرد بسیار زیادی در صنایع و دفاتر دارند.

این تابلوها در تمام صنایع و اکثر دفاتر مورد استفاده قرار می گیرند. این تابلو ها باید از جایی تغذیه شوند که در واقع همان تابلوی اصلی است و بسته به حساسیت کاربرد آن در کنترل سیستمهای الکتریکی دارای کنترل ها و سیستمهای حفاظتی مختلفی هستند.

در برخی موارد این تابلو ها به سیستم کنترل از راه دور و PLC مجهز می شوند. با توجه به نیاز های مختلفی که در کاربرد این نوع تابلو لحاظ می شود.

این تابلو ها می توانند با استفاده از استارتر هالی مختلف و یا از استارتر VFD و یا حتی از سافت استارتر استفاده کنند.


fa_IRPersian
fa_IRPersian