انواع لامپ کم مصرف

لامپ کم مصرف

انواع لامپ کم مصرف

لامپ کم مصرف لامپی است که باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود و به محیط زیست کمک می کند. این لامپ ها 80 درصد انرژی کمتری مصرف می کند . اگر به مقابله با گرم شدن کره زمین اهمیت می دهید، لامپ هایی مانند این لامپ شروع بسیار خوبی است. در طول عمر خود، یک لامپ صرفه جویی در مصرف انرژی حدود یک تن دی اکسید کربن را از ورود به جو متوقف می کند. در کل دو نوع لامپ متفاوت وجود دارد: لامپ CFL (لامپهای فلورسنت کم مصرف) و چراغهای LED (دیودی) مبحثی که ما در این مقاله از سایت چشمه نور به آن می پردازیم انواع لامپ کم مصرف است.

ساختار لامپ کم مصرف چگونه است؟

به طور کلی ، نورهای صرفه جویی در انرژی با ایجاد نور بدون گرما با استفاده از فرآیندی کاملاً متفاوت به نام فلورسانس ، در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند . این موضوع الهام گرفته از موجودات مانند کرم شب تاب و کرم های درخشان است ، که بدن آنها حاوی مواد شیمیایی است که بدون هیچ گرما باعث ایجاد “نور خنک” می شوند. نام عمومی نوری که از این طریق ساخته شده است luminescence است .

ساختار لامپ کم مصرف به صورت های استاندارد است. درکل آشنایی با ساختار این لامپ ها کمک می کند با ویژگی ها و کاربرد این لامپ ها بیشتر آشنا شویم. لامپ های کم مرصف 11 وات، 18 وات، 25 وات و بیشتر نیز وجود دارد. در اینجا نحوه کار همه انها آورده شده است:

  1. شما پایه لامپ کم مصرف را به پریز برق وصل می کنید.
  2. درست در داخل پایه، جایی که کیس از آن خارج می شود، یک مدار الکترونیکی کوچک، حاوی یک ترانسفورماتور وجود دارد که باعث افزایش ولتاژ برق ورودی می شود. (عکسی از مدار را در زیر می بینید.) این بدان معنی است که لامپ می تواند نور بیشتری تولید کند و همچنین به کاهش لرزش کمک می کند.
  3. مدار به چند صفحه الکتریکی به نام الکترود وصل خواهد شد.
  4. هنگامی که برق در الکترودها جریان می یابد ، الکترون ها (که در اینجا به صورت نقاط قرمز نشان داده شده اند) از سطح آنها جوش می خورند و لول های سفید نازک ، که حاوی گاز جیوه است را خاموش می کنند، در اینجا به عنوان نقاط آبی بزرگتر نشان داده می شوند.
  5. وقتی الکترون ها پایین می ایند، با اتم های جیوه برخورد می کنند. این برخورد انرژی را به اتم های جیوه می دهد تا الکترون های آنها به سطح انرژی بالاتر پرش کنند. اما این باعث می شود اتم های جیوه ناپایدار شوند، بنابراین الکترون ها به سرعت به حالت خود باز می گردند. وقتی این کار را کردند، فوتون هایی از نور ماوراء بنفش نامرئی (فرکانس کمی بالاتر از نور آبی که می بینیم) را خاموش می کنند، که در اینجا به عنوان یک خط wiggly بنفش نشان داده شده است.
  6. اگر لامپ کم مصرف فلورسنت نور نامرئی ایجاد می کنند، چگونه آنها درخشش سفید دارند؟ این قسمت هوشمندانه است. لوله‌های شیشه‌ای نازک از یک نور فلورسنت در مواد شیمیایی با رنگ سفید به نام فسفر  پوشیده شده است . هنگامی که نور ماوراء بنفش به اتم فسفورها ضربه می زند (در اینجا به صورت نقاط خاکستری نشان داده می شود) ، الکترون های آنها را به همان روشی که اتمهای جیوه از آن هیجان زده می شوند، تحریک می کنند. این امر باعث می شود که اتم های فسفر ناپایدار باشند ، بنابراین انرژی اضافی خود را به عنوان فوتون از دست می دهند – که ، این بار ، به نظر می رسد، نور سفید (که در اینجا با خطوط زرد مبهم نشان داده شده است).
لامپ کم مصرف

معایب لامپ CFL

لامپ CFL های فلورسنت صرفه جویی در انرژی به مراتب بهتر از لامپ های رشته ای هستند، اما باز هم اشکالاتی دارند. همانطور که از عکس بالا مشاهده می کنید، مدارهای الکترونیکی زیادی در داخل آنها وجود دارد و بازیافت آن در پایان عمر کار سختی است، بنابراین اکثر لامپ ها مانند این در محل های دفن زباله ختم می شوند. جیوه داخل آنها سمی است، بنابراین اگر یک لامپ را درون خانه خود بشکنید، خطر کمی برای سلامتی شما وجود دارد (و جیوه نیز محل دفن زباله را آلوده می کند).


You've just added this product to the cart:

fa_IRPersian
fa_IRPersian