انواع تابلو برق صنعتی

تابلو برق صنعتی

انواع تابلو برق صنعتی

تابلو برق صنعتی در واقع شامل محفظه هایی می شود که تجهیزات الکترونیکی در آن نصب می شود. این تابلو ها انواع مختلفی دارند. دسته بندی تابلو برق صنعتی بر اساس ولتاژ، نوع ایستاده یا افقی، محل نصب و.. انجام می شود. در ادامه پیرامون انواع این تابلو ها بیشتر صحبت می کنیم.


برای مطالعه بیشتر: تجهیزات الکتریکی بر اساس طبقه بندی فضاهای مستعد خطر


انواع تابلو برق صنعتی بر اساس ساختار:

تابلو برق صنعتی بر اساس ساختار به صورت metal endclosed هستند که در واقع به دو دسته metal clad و Compartment Type تقسیم می شود. در این تابلو ها تجهیزات داخل تابلو نصب می شوند. و عمده ترین تفاوت آنها جداسازی محفظه هر یک از قطعات است. در metal clad قطعات به صورت جداگانه در محفظه مخصوص خود نصب می شود و مکان هر کدام جدا است. این مورد می تواند مزایای زیادی داشته باشد که از جمله آن به عیب یابی راحت تر و سریع تر اشاره نمود.

انواع تابلو برق صنعتی بر اساس ولتاژ:

تابلو برق صنعتی بر اساس ولتاژ به دو دسته تقسیم می شود. ولتاژ متوسط که از آن به عنوان MV یاد می شود و ولتاژ ضعیف که از آن به عنوان LV یاد می شود. معمولا در تابلو هایی که ولتاژ آنها ضعیف است تجهیزاتی با ولتاژ ضعیف جای می گیرد و نهایت ولتاژ سرویس به 400 ولت می رسد. همچنین ولتاژ اسمی آن ها به 690 ولت می رسد. تابلو برق صنعتی با ولتاژ متوسط نیز شامل دژنکنتوریا کنتاکتور، رله، باسبارو ترانفورماتور می باشد. این تابلو ها در کل به دو دسته ثابت و کشویی تقسیم می شوند.

انواع تابلو برق صنعتی از لحاظ ایستایی:

تابلو برق از لحاظ ایستایی هم بر دو دسته تقسیم می شوند: ایستاده، دیواری.

تابلو های ایستاده تابلو هایی هستند که به صورت عمودی قرار می گیرد و در اصطلاح free standing خوانده می شود و نیاز به مهار شدن توسط سازه دیگر ندارند. همچنین تابلو های دیواری به دیوار نصب می شوند و معمولا فضای کمی اشغال می کنند. و می توانند به صورت رو کار و تو کار قابل استفاده باشند.

انواع تابلو از لحاظ محل نصب:

تابلو ها به لحاظ محل نصب نیز به دو صورت داخلی (نصب در داخل سالن و مجموعه های سر بسته) و فضای باز (نصب در فضاهای باز) تقسیم بندی می شوند.

تابلو برق صنعتی

تابلوهای برق صنعتی فیکس یا ثابت:

برخی از تابلو های برق صنعتی به صورت ثابت هستند و به سه دسته تقسیم می شوند:
– ایستاده چند منظوره: این تابلو ها به صورت ایتساده هستند و تجهیزات برق کنترل، قدرت و… در آن قرار می گیرد.
– تابلوهای رک: به صورت قفسه مانند هستند و تجهیزات مختلف مخابراتی، کنترل و قدرت در آن قرار می گیرد.
– تابلوهای سوینگ: مانند تابلوهای رک بوده و به صورت پشت باز هستند. امکان دسترسی به پشت قطعات فراهم است، درب آنها شیشه ای بوده و متحرک می باشد.

تابلوهای برق صنعتی کشویی:

تابلوهای برق صنعتی کشویی تابلوهایی هستند که به صورت کشویی بوده و برای کنترل موتور مورد استفاده قرار می گیرد.
– تابلوهای مدولار: در تابلوهای مدولار هر فیدر به صورت یک مدول نصب می شود که توسط یک صفحه فلزی از فیدر بالایی و پایینی جدا می شود. تابلوهای مدولار به دو صورت دسترسی از پشت و دسترسی از جلو ساخته می شوند. هر کدام برای کارایی خاص استفاده می شود و از مزایای خاص خود بهره مند است.
– تابلوهای مرکز قدرت: برای تغذیه MCC مورد استفاده قرار می گیرد و کلید ها بیشتر از نوع هوایی هستند.

نتیجه گیری:

هر یک از تابلو های برق صنعتی دارای ویژگی های کاربری خاصی هستند که اطلاع از آنها باعث می شود بتوانید به راحتی آن ها در محل مورد نظر و شرایط محیطی خاص استفاده نمایید. یک مهندس برق در شرایط محیطی خاص می تواند تصمیم بگیرد که از کدام نوع تجهیزات استفاده کند. تابلو های برق صنعتی در راستای کمک به ایجاد نظم و عیب یابی راحت تر نقش موثری ایفا می کنند.


You've just added this product to the cart:

fa_IRPersian
fa_IRPersian