انواع تابلوهای برق صنعتی و کاربرد هر یک از آنها

تابلو برق

انواع تابلوهای برق صنعتی و کاربرد هر یک از آنها

تابلو برق یکی از مهم ترین تجهیزات هر سیستم است که از برق برای تامین نیرو انرژی مورد نیاز شبکه مورد نظر استفاده می کند.

از جاهایی که وجود تابلو  در آن‌ها حیاتی است مکان هایی مانند کارخانجات صنعتتی، پروژه های احداث و مجموعه های مسکونی مانند آپارتمان ها یا اداره جات و سالن هاست.

در هر مورد از موارد ذکر شده برق یا الکتریسیته بعنوان جزئی اصلی برای درذیافت نیرو و انرژی مناسب برای منظور های مختلف است. در ساختمان های مسکونی معمولا کلید و پریز های بسیاری وجود دارد و همیشه برق جزئی از مهمترین امکانات هر خانه ای است.

در واحد های صنعتی هم که تکلیف مشخص است!! با در نظر گرفتن نقش برق در بسیاری از عملیات های صنعتی می توان به راحتی پیش بینی کرد که در این مکان ها بایستی از تابلو برق مناسب استفاده شود.
به همین منظور تابلو برق های مختلف از نظر عملکرد و ظاهر ساخته شدند تا هرکدام با توجه به کاربرد و عملکرد خود در بخشی از موارد ذکر شده به کار گرفته شوند.
انواع تابلو برق های موجود در بازار برای مصارف عمومی و خاص ساخته شده اند و به شرح ذیل هستند:

1. تابلو برق های کنترل AC و  DC

یکی از مهمترین انواع تابلو های برق تابلو هایی هستند که برای کنترل کردن موتور های برق ی AC و DC ساخته شده اند.

این تابلوها شامل موارد جزئی و فنی بسیاری هستند از مواردی که در باره این تابلو ها می توان ذکر کرد؛ شامل مدارهای اندازه گیری موتور، مدارهای فرمان کنتاکتوری، سافت استارتر یا مدار راه اندازی موتوربه صورت مثلث، درایو ها و … است.

2. تابلوهای یک پروسه صنعتی که معمولا شامل PLC ها می شوند

این روزها بیشتر بجای تابلو های رله ای که تکنولوئژی ضعیفی دارند، از تابلو های plc استفاده می شود که با این کار حجم تابلو و حجم سیم کشی بسیار پایین می آید.

سیتم های plc توسط کد نویسی کنترل می شوند و برای تغییر یا اصلاح مدار احتیاج به کار سیم کشی و یدی نیست و صرفا با نوشتن چند خط کد در نرم افزار plc مدار تغییر می کند یا جریان به محل دیگری منتقل می شود.

3. تابلو های خازنی یا اصلاح ضریب

تابلو های خازنی قابلیت این را دارند که توان غیر مفید موتور های الکتریکی را که به دلیل زاویه بین ولتاژ و جریان وجود دارد به توان مفید تبدیل کرده و کارایی و بهره وری دستگاه ها را افزایش دهند.

تابلو های بانک خازنی از تعدادی خازن تشکیل شده اند که در کنار یکدیگر بوده و و برای اصلاح ضریب توان شبکه توزیع مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین تابلو برق خازنی تابلویی است که می توان از طریق آن توان راکتیو را کنترل کرد.
کاربرد این تابلو های در شبکه های توزیع، شبکه های انتقال انرژی و موارد دیگر است.

این تابلو ها در موارد ذکر شده بسیار پر استفاده هستند. تابلو های خازنی ویژگی ای دارند که برای جبران کردن توان راکتیو شبکه و افزایش ضریب نیرو مورد استفاده قرار می گیرد.

این تابلو ها با تصحیح ضریب قدرت هم باعث صرفه جویی در مصرف انرژی شده و باعث کاهش اتلاف انرژی می شود.

این نوع بانک های خازنی در شبکه توزیع، مراکز صنعتی، شبکه های انتقال انرژی و … بسیار پرکاربرد و قابل استفاده هستند. در واقع تابلوهای بانک خازنی برای جبران توان راکتیو و افزایش ضریب قدرت مورد استفاده کاربران و متقاضیان قرار می گیرد.

به همین دلیل با تصحیح ضریب قدرت به نوعی باعث صرفه جوئی در مصرف و کاهش تلفات خواهد شد.

4. تابلو های برق سه فاز

تابلوبرق های سه فاز در کل همان تابلو  هایی هستند که در صنعت وجود دارند یعنی کنترل کننده جریانات برق سه فاز هستند.

انواع مختلف تابلو برق سه فاز در صنعت و مصارف دیگر وجود دارد. هر نوع تابلو سه فاز می تواند با دیگری فرق داشته باشد اما اصول ساخت کلی آن‌ها شبیه بهم است.

از مواردی که می توان به ععنوان تابلو برق سه فاز به آن اشاره کرد می توان به تابلو برق دیواری سه فاز، تابلوبرق میزی و تابلو برق سه فاز رک و غیره اشاره کرد. کاربرد تابلو های برق سه فاز مختلف متفاوت است.

5. تابلوهای ساختمان

تابلو های ساختمان همانطور که از نامش پیداست برای موارد غیر صنعتی و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. تابلو برق ساختمان در سه نوع جعبه فیوز، مشاعات و تابلوی اصلی کنتور دیده می شود.

در تابلو برق های جعبه فیوز که برای هر واحد به صورت جداگانه در نظر گرفته می شود وظیفه توزیع برق از انشعاب اصلی به کلید و پریز ها در اتاق های مختلف را بر عهده دارد. نوع دوم تابلوی عمومی است که برق مشاعات را توزیع می کند.

این برق برای موتورخانه، آسانسور و موارد مشاع دیگر در ساختمان به کار می رود. و نوع سوم تابلو ها تابلوی اصلی ساختمان است که در محل ورودی جریان به ساختمان نصب می شود و کنتور ها روی آن قرار می گیرند.

این تابلوهای اصلی از سه بخش کنتورها، ورودی و خروجی تشکیل شده اند.


fa_IRPersian
fa_IRPersian