انواع تابلو برق ساختمان

انواع تابلو برق ساختمان

انواع تابلو برق ساختمان

ﺗﺎﺑﻠﻮ برق در واقع مجموعه ﺗﺠﻬﻴﺰاتی است ﻛﻪ به شکل جعبه ای عمودی یا افقی می باشد که ﺑﺮاي ﻛﻨﺘﺮل و ﺗﻮزﻳﻊ اﻧﺮژي اﻟﻜﺘﺮﻳﻜﻲ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺮار ﻣﻲ ﮔﻴرد و تمامی تجهیزات مربوط به آن روی نصب می شود. انواع تابلو برق ساختمان شامل یک یا چند وسیلۀ کلیدی (قطع و وصل) همراه با تجهیزات کنترل، اندازه گیری، حفاظت و تنظیم است که تمامی اتصالات برقی و مکانیکی داخل آن قرار گرفته است. این تجهیزات برای کنترل، نیرو رسانی و توزیع انرژی الکتریکی در صنایع برق به کار می رود.

هدف استفاده از تابلو برق ساختمان

 • امکان فراهم شدن کنترل و حفاظت مطمئن و دقیق تر
 • قابلیت استفاده از تجهیرات الکترونیکی در یک محل خاص
 • تعمیر، سرویس و نگه داری آسان و سریع
انواع تابلو برق ساختمان

انواع تابلو برق ساختمان چگونه انتخاب می شود؟

با توجه به وسعت ساختمان و نوع ساختمان تابلو برق خاص برای ساختمان در نظر گرفته می شود. انواع تابلو برق ساختمان از نظر نوع کارایی، میزان وسعت ساختمان، نوع تجهیزات الکتریکی و همچنین میزان فضا به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. در ادامه به شرح هر یک می پردازیم.

هرگاه از سیم کشی ساختمان جریان برق بالایی عبور کند، تابلو برق، جریان را قطع می کند. چنانچه در تابلو برق ساختمان قطع کننده مدار وجود نداشته باشد احتمال آتش سوزی بیشتر خواهد شد. لذا لزوم استفاده از تابلو برق در انواع ساختمان ها ضروری است. اما اینکه تابلو برق شامل چه قطعاتی باشد نیز اهمیت ویژه ای دارد.

تمام این مدارها در یک پانل یا پانل الکتریکی تغذیه می شوند. این تابلو معمولاً در زیرزمین یا بعضی از گنجه های غیر قابل دسترس است و تعداد سوئیچ های قطع کننده مدار را شامل می شود و مدارهای مختلفی را در خانه کنترل می کند. این مدارها ممکن است یک دستگاه بزرگ یا چندین پریز را تغذیه کنند. در پنل سرویس برق روشن و خاموش می شود.

به طور معمول، یکی از این پانل ها کل خانه را پوشش می دهد، اما ممکن است شما با مواردی تحت عنوان “Sub pannel” روبرور شوید که مربوط به بخش خاصی از خانه می باشد. قطع کننده های مدار در تابلو جمع شده و با اهرمی کنترل می شوند که آن را در حالت “روشن” یا “خاموش” قرار می دهد. یک شکاف مدار بزرگ دو قطبی را در بالای پنل به نام “اصلی” مشاهده می کنید، که قدرت اتصال دهنده های زیرمجموعه آن را کنترل می کند. پنل توسط محفظه بسته می شود که دارای یک درب جهت دسترسی به پنل می باشد و به شما امکان می دهد بدون جدا کردن جلد، به کلیدهای دستی دسترسی پیدا کنید.

انواع تابلو برق ساختمان

انواع تابلو برق ساختمان ها

انواع مختلفی از تابلو برق ساختمان وجود دارد که هر یک کد مورد نیاز خود را دارند. می توانید با متخصص برق، محیط ساختمانی خود را مورد بررسی قرار بدهید تا مشخص کنید که کدام نوع از پانل ها شرایط و الزامات محیطی شما را پوشش می دهد. انواع تابلو های برق عبارتند از:

 • پنل های اصلی شکن (Main breaker panels): در انواع تابلو برق ساختمان پنل اصلی شکن (یا در واقع کلید اصلی روشن و خاموش) وجود دارد. یک کلید اصلی داخلی که می تواند برای خاموش کردن تمام جریان موجود در محل زندگی شما استفاده شود. شکن های اصلی می توانند در زمانی که متر و کابل فیدر در فاصله 10 فوتی پنل قرار دارند، نصب شوند.

 

 • پانل های اصلی قفسه (Main lug panels): در واقع سیم ها را در داخل lug قرار می دهد اما به یک قطع کننده مجزا نیاز دارد. شکن اصلی (main breaker) در کنتور قرار دارد، اما در صورت استفاده از Main lug panels به عنوان ساب پنل، Main lug panels به main breaker پنل اصلی متصل می شود. 

 

 • تابلوهای فرعی (Sub-panels): پانل های جداکننده حاوی مدارهای جدید. اینها وقتی مفید هستند که پنل شکن دارای شکاف های کافی برای اضافه کردن مدارهای جدید نباشد. یک پنل فرعی همچنین برای شرایطی که چندین مدار در یک منطقه مجزا مانند کارگاه یا گلخانه مورد نیاز باشد ایده آل است. پنل های فرعی اجازه می دهند تا انرژی بیشتری به وجود بیاید، اما قدرت(توان) کل را در محیط (ساختمان) شما افزایش نمی دهد.

 

 • سوئیچ های انتقال: در واقع نوعی از پنل های فرعی هستند که توان ژنراتورهای پرتابل را از طریق پنل شکن به توان الکتریکی (برق) تبدیل می کند. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که اکثرا آب و هوایی طوفانی دارید، ممکن است شما یک مولد برق پشتیبان دائمی داشته باشید که از یک منبع انرژی جایگزین مانند پروپان یا گاز طبیعی استفاده می کند. این ژنراتور را می توان مستقیماً به پنل قطع کننده خانه سیم کشی کرد و در هنگام قطع شدن برق، بعنوان سیستم پشتیان، انرژی های utility را به برق تبدیل کند. برخی از ژنراتورها دارای سوئیچ انتقال هستند که دارای همان امتیاز پانل اصلی شکن خانه است.
پنل برق
 • پنل VFD: پانل درایو فرکانس متغیر معمولاً برای قرار دادن موتور VFD و سایر اجزای سیستم های برقی از جمله راکتورها، قطع کننده مدار، واحدهای خنک کننده و استارت موتور استفاده می شود. از آنجا که موتورهای VFD دارای الزامات مربوط به سرعت متغیر خاص هستند، از این پانل ها برای ماشین های سنگین یا بزرگتر استفاده می شود.

 

 • پانل هماهنگ سازی DG: این پنل بهترین کلاس هماهنگ سازی را بین اجزای الکتریکی و موتور فراهم می کند و همچنین با انواع دیگر مجموعه های DG ارتباط برقرار می کند تا موردی از خرابی برق رخ ندهد. از این رو، منبع تغذیه از منابع مختلف گنجانده شده است. بنابراین این پنل می تواند از اتلاف وقت عملیاتی جلوگیری کند.

 

 • پانل برقی توزیع برق: این پنل ها می توانند ضمن تولید برق از یک منبع واحد، بسیاری از حالت ها و مناطق مختلف را تأمین کنند. این پنل ها به طور گسترده ای در صنایع برق، دارویی و سایر صنایع مورد استفاده قرار می گیرند.
 • کنترل پنل AMF: پنل AMF یا Automatic Mains Failure نیز به عنوان پنل Transfer Switch Transfer گفته می شود. سوئیچ اتوماتیک به پانل اجازه می دهد تا هنگام خاموشی یا قطع برق، به سایر ژنراتورهای دستیار تغییر پیدا کند. در صورت عدم وجود پنل AMF ، هر ژنراتور باید به صورت جداگانه و دستی اداره شود. این امر ممکن است باعث از بین رفتن زمان بهره برداری، اختلال در تجهیزات الکتریکی، آسیب به قطعات و سایر اشکالات شود.
انواع تابلو برق ساختمان

جدا از انواع اصلی پانل ها، انواع مختلف تابلو برق ساختمان از جمله تابلو منطقی رله، پنل درایو AC ، پنل اتوماسیون و موارد دیگر وجود دارد. پنل های برقی با کیفیت بالا نیازی به نگهداری بیش از حد ندارند و از این رو می توانند برای مدت طولانی و بدون هیچ گونه هزینه اضافی کار کنند. می توانید از طریق راه های ارتباطی مندرج در وبسایت با ما در تماس باشید تا در مورد اینکه کدام تابلو برق ساختمانی می تواند بهترین کارایی را برای شما داشته باشد مشاوره دهیم و با یک انتخاب مناسب خود و ساختمان را حفظ نمایید. بهتر است قبل از انتخاب نوع تابلو برق ساختمان در مورد محیط کار خود تحقیق و بررسی نمایید و سپس اقدام به خرید بهینه کنید.


برای مطالعه بیشتر: آشنایی با تجهیزات و لوازم تابلوی برق


پنل برقی اکنون در اشکال و اندازه های مختلفی موجود است و برای محفظه های برقی برای انواع مختلف ساختمانها و اماکن مناسب است. آنها امنیت بیشتری را برای کلیه تجهیزات و قطعات الکتریکی فراهم می کنند و برای انجام عملیات بدون دردسر ثمربخش هستند.


You've just added this product to the cart:

fa_IRPersian
fa_IRPersian