انتخاب لوستر مناسب برای فضای خانه

انتخاب لوستر مناسب برای فضای خانه

انتخاب لوستر مناسب برای فضای خانه

انتخاب لوستر مناسب برای فضای خانه همیشه یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در دکوراسیون منزل مورد توجه قرار دهیم.

گذشته از قیمت و کیفیت بدنه لوستر باید توجه کنیم که میزان نوردهی مناسب لوستر از نظر مدل، رنگ و‌اندازه بایستی با فضایی که آن را روشن می‌کند با میزان نور مورد نیاز و کافی از نظر علمی تناسب درستی داشته باشد.

لوستر‌ها همیشه یکی از پایه‌های جدا نشدنی طراحی دکوراسیون داخلی منزل هستتند.

انتخاب یک لوستر مناسب برای فضای خانه به قدری اهمیت دارد که می‌تواند در صورت انتخاب ناصحیح هزینه گزافی که بابت دکوراسیون خانه کرده‌اید را به هدر دهد و زیبایی خانه شما دلچسب نباشد.

لوستر نقش بی نظیری در به نظر رسیدن دکوراسیون خانه دارد. معمولا دکوراسیون خانه باید از نور غیر مستقیم استفاده کنند؛

بنابراین می‌توان لامپ و لوستر‌های دیواری برای تامین مناسب نور آن‌ها به‌کار برد. فضای دلنشین خانه شما می‌تواند با استفاده از یک لوستر مناسب و متناسب با محیط بهتر و زیبا‌تر شود.

لوستر و فضای خانه

لوستر فضایی آرام و زیبا در اتاق ایجاد می‌کند و نقش بی بدیلی در تامین نور اتاق‌ها دارد. یکی از مهمترین مسائلی که بایستی در انتخاب لوستر در نظر گرفت این است که سبک دکوراسیون منزل که مورد توجه و خواست شماست چیست؟

باید بدانیم که در فضایی که مثلا از مبلمان کلاسیک استفاده کرده‌اید بهره‌گیری از لوستری با مدل مدرن یا مدل‌های دیگر تناسبی ندارد.

بنابراین مرحله اول انتخاب سبک لوستر است.
در برخی موارد ارتفاع سقف از کف در خانه‌های مختلف به دلیل معماری متفاوت فرق دارد.

بنابراین بایستی از لوستر‌های مختلف برای تزئین این سقف‌ها استفاده کرد. معمولا برای سقف‌های بلند لوستر‌های آویز و چند طبقه‌ای و برای زمانی که سقف کوتاه است از لوستر‌های سقفی استفاده می‌شود.

این کار در سقف‌های کوتاه‌تر باعث می‌شود که فضایی که لوستر اشغال کرده کم باشد و مزاحمتی برای افراد بوجود نیاورد و اینکه نمای زیبایی به خانه خواهد داد.

اما با توجه به اینکه ارتفاع بیشتر دست افراد را باز‌تر می‌گذارد می‌توان در این گونه سقف های بلند، ازلوستر‌های چند طبقه که به سقف آویزان می‌شوند استفاده کرد.

اندازه لوستر

نکته دیگری که در انتخاب لوستر باید به آن توجه کنیم این است که‌اندازه لوستر باید با مکانی که قصد داریم آن را نورپردازی کنیم تناسب داشته باشد.

استفاده از یک لوستر بسیار بزرگ روی یک میز کوچک اصلا زیبا نیست و یا بر عکس استفاده از لوستری چوبی و کوچک به درد اتاق پذیرایی یا میز ناهارخوری بزرگ نمی‌خورد.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در این باره می‌توان راجع به آن بحث کرد، شدت نور است. برای مکانی که نیاز به نور شدید و قوی نیست از لوستر های پر روشنایی استفاده نکنید.

این کار باعث آسیب به چشم ها و اعصاب شما خواهد شد. در ضمن سعی کنید نور کافی خصوصا در زمان مطالعه برای خود فراهم کنید.

برای مثال دانشمندان نور شناسی و چشم پزشکان ما را از تعبیه نور شدید و زیاد در اتاق خواب‌ها بر حذر داشته‌اند.

اما همین مورد برای اتاق‌های مهمانی و پذیرایی اهمیت بالایی دارد.

بنابراین نکته این است که برای انتخاب و استفاده از لوستر باید به هدفی که از خرید لوستر دارید کاملا واقف باشید.

بحث بعدی که به نظر می‌رسد مهم باشد این است که شکل و رنگ لوستر و نوری که پراکنده می‌کند باید با رنگ اثاث منزل تناسب لازم را داشته باشد برای مثلا در خانه‌ای که تماما همه دکوراسیون رنگ سرد آبی دارند، باید از رنگ نور و رنگ لوستر متناسب با اثاثیه خانه استفاده کرد.

باید توجه کنیم که حتی نحوه قرارگیری لامپ‌ها و تعداد شاخه‌های لوستر نیز می‌تواند در کاربرد آن تاثیر بگذارد. اگر لامپ‌ها رو به بالا بوده طبعا بیشتر نور آن به سمت سقف تابیده و در برخی موارد که لامپ به طرف پایین قرار دارد زیر سقف و کف خانه روشن خواهد شد.

انتخاب لوستر مناسب

در کل باید بدانیم که نور اصلی خانه باید از لوستر‌های که به سقف متصل می‌شوند، تامین شود.
یک مورد مهم در استفاده از لوستر می‌تواند سیم‌کشی برق ساختمان باشد. لوستر‌ ها به سقف نصب می‌شوند و قاعدتا بایستی سیم‌کشی برق مناسب و تعداد سیم لازم برای استفاده در آن وجود داشته باشد.

این کار در زمان ساخت ساختمان یا تعمیرات انجام می شود و در استفاده یا عدم استفاده از لوستر تاثیر بسزایی می‌گذارد.
برای انتخاب تعداد شاخه‌های لوستر باید به دو نکته بسیار مهم توجه کنیم:
• میزان نوردهی هر شاخه و کاربرد و هدف از استفاده لوستر
• تناسب ‌اندازه با محیط
معمولا از لوستر‌هایی که در ساخت آن‌ها چوب یا فلز بکار رفته در اتاق خواب و آشپز خانه استفاده می‌شود.

ولی برای محیط اتاق‌های پذیرایی و سالن‌های مهمانی بهتر است که از لوستر‌های کریستال استفاده شود تا پراکندگی نور مناسب و روشنایی مورد نظر تامین شود.

همچنین می‌توانید از آباژور‌ها در ‌اندازه‌های مختلف برای روشن کردن گوشه‌ها و روشنایی مقطعی استفاده کنید.
پس از مهم‌ترین موضوعات در خرید یک لوستر مناسب این است که ‌اندازه لوستر با فضای در دسترس تناسب داشته و هدف از کاربرد لوستری خاص، باید با توجه به میزان نورپردازی و نوردهی مناسب، از قبل مشخص باشد.


fa_IRPersian
fa_IRPersian