اصول اولیه در طراحی تابلو برق

اصول اولیه در طراحی تابلو برق

اصول اولیه در طراحی تابلو برق

تابلوهای برق برای طراحی و فروش نیاز به برخورداری از یک سری موارد و اصول اولیه را داند که شما در اولین مرحله قبل از فروش باید آن ها را با دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. این اصول بسیار ساده و منحصر به فرد هستند که در ادامه این بخش به معرفی اصول اولیه در طراحی تابلو برق خواهیم پرداخت و شما را با ویژگی های مثبت و منحصر به فرد آن ها آشنا می کنیم.

بدون شک استفاده از اصول اولیه ای که در طراحی تابلوهای برق مورد مصرف قرار می گیرد، یکی از مهم ترین نکات برای قیمت گذاری آن ها شناخته می شود اما در کنار تمامی این موارد فاکتور ها و عوامل تاثیرگذار دیگری نیز قرار دارند که می توانند نهایتا قیمت نهایی را کمی افزایش دهند، در این خصوص می توان به ظاهر جذاب، سادگی کنترل توسط اپراتور و قابل اطمینان بودن آن و… اشاره نمود.

در حالت کلی طراحی تابلو برق معقوله ای بسیار حساس و زمان بر است که عموما آن طور که می خواهید پیش نمی رود! با این حال مطلع بودن از اصول اولیه طراحی تابلوی برق به شما کمک می کند تا بتوانید بهترین تابلوی برق را طراحی کنید.

 

تابلو برق چیست؟

تابلو برق ها در واقع محفظه ای هستند که تمامی تجهیزات الکتریکی در آن ها قرار دارد که در انواع متفاوت و گوناگونی در بازار به فروش می رسد.

اصول اولیه در طراحی تابلو برق

اصول اولیه در طراحی تابلو برق که باید بدانید!

در هنگام طراحی تابلوی برق همواره اصول مناسبی وجود دارد که باید به معرفی و بررسی آن ها بپردازید تا بتوانید بهترین و کامل ترین تابلوی برق را طراحی کنید. این اصول از 5 بخش بسیار مهم و کلیدی تهیه شده است که عمدتا اکثر در طراحی تابلوهای برق توجه ویژه ای به آن ها نمی شود. با این حال در ادامه این بخش با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل تری در این خصوص کسب کنید. این اصول عبارتند از:

 1. بخش فیزیکی را جدی گرفته و از این مرحله شروع کنید.
 2. مدار هایی که در تابلوی برق قرار گرفته اند را به خوبی آنالیز کنید.
 3. از بهترین ابزار ها برای کنترل در طراحی تابلو برق استفاده کنید.
 4. بهترین نوع دستگاه اپراتوری را انتخاب کنید.
 5. بهترین محصولات طبقه بندی شده را بررسی و سپس تهیه کنید.

 

1- بخش فیزیکی را جدی گرفته و از این مرحله شروع کنید.

برای آن که بتوانید به شکل اصولی و حرفه ای کار کنید به هیچ عنوان فرایند های طراحی تابلوی برق را کوتاه نکنید! یکی از مشکلاتی که اغلب ممکن است در آینده برای طراحان به وجود بیایید این است که به دلیل حذف نمودن طراحی نقشه تابلو نمی توانند درک درستی از آن داشته باشند.

یک تابلوی برق از بخش های متنوع فیزیکی و الکتریکی تهیه و تشکیل شده است که می توانید به صورت دوره ای و مرتب تمامی این بخش ها را کنترل کنید. همچنین در طراحی نقشه های لایه های الکتریکی و فیزیکی همواره باید قوانین NEC، قوانین سیم کشی و قوانین UL را رعایت کنید.

 

2- مدار هایی که در تابلوی برق قرار گرفته اند را به خوبی آنالیز کنید.

یکی دیگر از مهم ترین موارد در اصول اولیه در طراحی تابلو برق توجه به آنالیز مدار های تابلوی برق است. شما باید با توجه به عملکرد دستگاه و سایر قطعات آن، عموما اندازه مناسبی از سیم ها را برای آن ها در نظر بگیرید. بررسی و انتخاب سیم های در نظر گرفته شده در تابلوهای برق می تواند به عبور جریان مستقیم و ایمن آن ها کمک قابل توجه ای کند.

 

3- از بهترین ابزار ها برای کنترل در طراحی تابلو برق استفاده کنید.

استفاده از رله‌ها، تایمرها و … در طراحی تابلوی برق از مهم ترین ابزار هایی هستند که باید از آن ها استفاده شود. سعی کنید در طراحی اولیه از ساده ترین ابزار ها استفاده کنید. اگر پس از این ابزار های ساده پاسخگوی نیاز های شما نبودند می توانید از ابزار های پیشرفته موجود در بازار استفاده کنید. این ابزار ها می توانند امکانات قابل توجه ای را به تابلوی برق شما ارائه دهند. از مهم ترین ابزار های پیشرفته می توان به رله هوشمند برنامه ریزی شده، کنترل ‌گر منطقی برنامه ‌پذیر و…. اشاره نمود.

اصول اولیه در طراحی تابلو برق4- بهترین نوع دستگاه اپراتوری را انتخاب کنید.

استفاده از دستگاه اپراتوری مهم ترین و کلیدی ترین قسمت در طراحی تابلوی برق است، شما برای آن که بتوانید مناسب ترین دستگاه اپراتوری را در طراحی تابلوی برق استفاده کنید حتما از ساده ترین نوع ممکن بهره ببرید. دستگاه های اپراتوری بسیار متنوع ای در بازار به فروش می رسند که عملا انتخاب آن ها بر اساس نوع بودجه و همچنین شیوه کار، کاملا متفاوت است.

با این حال برای شروع بهتر از ساده ترین دستگاه ها همانند Pushbuttons, Pilot Lights, Digital Panel Meters استفاده کنید. حال برای ایجاد جذابیت های ظاهری می توانید از لمینت های رنگی ای استفاده کنید که پوشش گرافیکی دارند. البته برای جذابیت و منحصر به فرد بودن تابلو های برق می توانید از صفحه کنترل لمسی نیز بهره مند شوید.

البته این نوع از صفحه کنترل ها لمسی برای فعالیت نیاز به تکنسین، نیروی انسانی، کامپیوتر و… دارند، با این حال در صورت استفاده از این موارد باید حتما توجه ویژه ای به مراحل پس از آن نیز داشته باشید.

 

5- بهترین محصولات طبقه بندی شده را بررسی و سپس تهیه کنید.

برای آن که بتوانید تابلوی مناسبی را طراحی کنید باید حتما از محصولاتی استفاده کنید به صورت طبقه بندی شده در دسته بندی های متنوع ای در بازار موجود هستند. عموما اگر تازه کار باشید تشخیص محصولات طبقه بندی شده برای شما کمی سخت خواهد بود اما با کمی جستجو می توانید بهترین محصولات این دسته را انتخاب کنید.

در سوی دیگر، طراحان باتجربه و خبره این حوزه از لیست محصولات مناسب و ایده آلی که باید از آن ها در طراحی و ساخت تابلو برق استفاده کنند، بهترین ها را انتخاب می کنند.

 

معرفی و بررسی اجزای مهم در طراحی تابلو برق

تابلوهای برق همان طور که اشاره نمودیم در انواع متفاوت و منحصر به فردی در بازار به فروش می رسند که هرکدام از آن ها بر اساس نوع کارکرد دارای قیمت های متنوع ای هستند. یکی از مهم ترین مواردی که در تابلوهای برق از آن ها استفاده می شود، اجزایی است که در نهایت به بهبود روند کار و پیشرفت تابلوها کمک قابل توجه ای می کند. این اجزا عبارتند از:

 1. کنتاکتور: که عامل اصلی و مهمی در قطع و یا وصل نمودن مدار بر عهده دارد.
 2. بی متال : که از آن برای قطع نمودن مدار در صورت جریان زیاد استفاده می شود.
 3. انواع رله ها: که از آن ها برای قطع و وصل نمودن دستگاه در صورت بروز خطاها و… استفاده می شود.
 4. انواع کلید ها: که از آن ها برای قطع و وصل کردن مدار استفاده می شود.
 5. تجهیزات اندازه گیری: که از آن ها برای اندازه گیری پارامتر های متغییر نظیر آمپر متر، ولت متر و… استفاده می شود.
 6. ترانس جریان: که از آن برای کاهش و یا افزایش جریان و ولتاژ در مدار استفاده می شود.
 7. بدنه اصلی: که برای محافظت از تمامی قطعات و تجهیزات از آن استفاده می شود.

موارد فوق از مهم ترین مواردی بودند که عموما در تابلوهای برق وجود دارد و شما باید از آن ها به عنوان اصول اولیه در طراحی تابلو برق استفاده کنید تا بتوانید محصولی باکیفیت و منحصر به فرد را تولید کنید.

 

 

 


fa_IRPersian
fa_IRPersian