آداپتور چیست؟ برای یافتن پاسخ این مطلب را بخوانید

آداپتور چیست؟

آداپتور چیست؟ برای یافتن پاسخ این مطلب را بخوانید

آداپتورها یا به عبارتی منابع تغذیه الکتریکی کاربردهای فراوانی در زندگی امروز انسان دارند. اما آداپتور چیست؟ شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید آداپتورها چگونه کار می‌کنند و چرا تا این حد کاربردی هستند. در این پست قصد داریم نحوهٔ عملکرد آن‌ها را برای شما توضیح دهیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

آداپتور چیست؟

آداپتور که ریشه لاتین دارد در واقع از عبارت «AC Adapter» گرفته شده و در فارسی به معنای مبدل الکتریکی است. در پاسخ به این سوال که آداپتور چیست؟ باید گفت: به زبان ساده، آداپتور یک منبع تغذیه است که قابلیت کاهش ولتاژ برق را دارد. با این قابلیت دستگاه‌های الکترونیکی حساس هم می‌توانند به کمک برق شهری یا باتری قابل استفاده باشند. آداپتورها می‌توانند برق متناوب «AC» یا همان برق شهری 220 ولت را به ولتاژ مستقیم «DC» تبدیل کنند. از آنجایی که همواره می‌توان از آداپتورها بجای باتری استفاده کرد و هزینه‌ای نپرداخت، استفاده از این ابزار کاربردی بسیار اقتصادی و به‌صرفه است.

کمیت‌های مورد استفاده در آداپتور

به‌طور کلی کمیت‌های متعددی برای آداپتورها تعریف شده است که شدت جریان خروجی و شدت ولتاژ آن‌ها از بقیه مهم‌تر هستند. کمیت‌های یک آداپتور شامل شدت جریان خروجی، ولتاژ خروجی، فرکانس و نوع فیش خروجی هستند. بهتر است بدانید که معمولا این موارد را بر روی دستگاه‌های برقی مثل مبدل «HDMI» به «AV» یا دانگل‌های بلوتوثی استفاده می‌کنند. در ادامه این کمیت‌ها را دقیق‌تر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ولتاژ خروجی

آداپتورها بعد از دریافت ولتاژ برق شهری می‌توانند آن را به ولتاژ قابل استفاده در دستگاه‌ها تبدیل کنند که از  3 تا 48 ولت متفاوت است. مقدار خروجی ولتاژ این آداپتور ها تفاوت دارد و در انواع مختلفی ارائه می‌شوند. برای مثال می‌توان به آداپتور دوربین‌های مداربسته، مودم‌ها و سیستم‌های صوتی اشاره کرد که به‌طور معمول از آداپتورهای 5 تا 9 ولت استفاده می‌کنند. برای نمایشگرهای خانگی  کامپیوتری نیز از آداپتورهای 14 ولت استفاده می‌شود.

شدت ولتاژ

میزان شدت جریان خروجی از اهمیت بالایی برخوردار است. در موارد مختلف این میزان ممکن است از 300 میلی‌آمپر تا 12 آمپر متغیر باشد. مقدار شدت جریان خروجی بستگی به مصرف دستگاه مورد نظر دارد. به‌طور مثال برخی از آمپلی‌فایرها به جریان 3 آمپر احتیاج دارند درحالی که برخی دیگر از آمپلی‌فایرها از آداپتورهای 12 ولتی با شدت جریان 5 آمپر استفاده می‌کنند.

نوع فیش

نوع فیش آداپتورها هم اهمیت بالایی دارد. برق خروجی به‌ وسیلهٔ فیش مخصوصی که دارد به دستگاه مربوطه منتقل می‌شود. باید توجه داشت که ورودی دستگاه شما دارای فیش آداپتور استاندارد 2.1 میلی‌متری است یا اندازه آن کوچکتر یا بزرگتر است.

انواع آداپتورها

آداپتورها سه نوع اصلی دارند که عبارت‌اند از آداپتورهای سوئیچنگ، ترانسی و صنعتی. در ادامه هریک از آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

آداپتورهای ترانسی

آداپتور ترانسیترانس‌ها و منابع تغذیهٔ آن‌ها بسیار پرکاربرد هستند. این نوع از آداپتورها اندازه و وزن بالایی دارند. البته باید توجه کرد که در آداپتورهای ترانسی شدت جریان دقیق است اما ولتاژ دقت بالایی ندارد.

آداپتورهای سوئیچینگ

آداپتور سوییچینگ

اما سوئچینگ در آداپتور چیست؟ آداپتورهای سوئیچینگ در واقع یک برد الکترونیکی هستند که داخل یک محفظه عایقی قرار دارند. این مدل آداپتورها استفاده خانگی دارند و این امر بخاطر امنیت بالای آن‌ها است. این دسته از آداپتورها معمولا در انواع رومیزی، دیواری و قابل اتصال به پریز برق عرضه می‌‌شوند اما مدل‌های دیگری هم دارند.

آداپتورهای صنعتی

آداپتور چیست؟  صنعتاین نوع آداپتورها اغلب یک روکش و محافظ مشبک فلزی دارند و شدت جریان بالایی را به دستگاه‌ ارائه می‌دهند. این دسته از منابع تغذیه، خروجی مشابه آداپتورهای سوئچینگ دارند و شدت جریان بالاتری را نسبت به آداپتورهای سوئیچینگ خانگی به دستگاه مورد نظر وارد می‌کنند. خروجی این آداپتورها عموما به شکل ترمینال و فیش‌های مخصوص است، آداپتورهای صنعتی دوشاخه و فیش ندارند. علاوه بر این بد نیست بدانید که در صورت بالا رفتن شدت جریان، یک فن خنک کننده از گرم شدن بیش‌ از حد آن‌ها جلوگیری می‌کند.

آداپتور تلفن همراه چگونه کار می‌کند؟

بیشتر آداپتورهایی که جریان متناوب را به مستقیم تبدیل می‌کنند از جمله آداپتور موبایل‌ها، یک مدار داخلی دارند که در آن یک ترانسفورماتور برای تبدیل جریان، فیلترینگ و تبدیل امواج و مهار جریان‌های شدید الکتریکی تعبیه شده‌ است.

نتیجه گیری

با خواندن این مطلب به این نتیجه می‌رسیم که علت استفاده از آداپتورها، مهار شدت جریان الکتریکی ورودی به دستگاه‌های الکترونیکی و تبدیل جریان تناوبی به جریان مستقیم است. به کمک این ابزار کاربردی، دیگر نگران آسیب رسیدن به مدارهای حساس لوازم برقی خود نخواهیم بود و با خیال راحت آن‌ها را به برق متصل می‌کنیم.

پرسش و پاسخ

تفاوت آداپتورها در چیست؟

آداپتورها بسته به نوع استفاده‌ای که از آن‌ها می‌شود در سه نوع سوئیچینگ، صنعتی و ترانسی طبقه بندی می‌شوند. تفاوت آن‌ها به نوع خروجی و شدت جریانی است که به دستگاه منتقل می‌کنند.

وظیفهٔ اصلی آداپتور چیست؟

در جواب این سوال که وظیفهٔ اصلی آداپتور چیست؟ می‌توان گفت وظیفهٔ اصلی آداپتورها تبدیل جریان تناوبی برق شهری به جریان مستقیم است تا برای دستگاه‌ قابل استفاده باشد.

کار تبدیل جریان در آداپتور را کدام قطعه انجام می‌دهد؟

نام قطعه‌ای که وظیفهٔ تبدیل جریان تناوبی به جریان مستقیم را برعهده دارد «ترانسفورماتور» است.


fa_IRPersian
fa_IRPersian