راهنمای کلی فیلامان لامپ و تفاوت آن با لامپ ال ای دی معمولی

فیلامان لامپ

راهنمای کلی فیلامان لامپ و تفاوت آن با لامپ ال ای دی معمولی

فیلامان لامپ نام دیگر لامپ‌های ادیسونی یا همان لامپ‌های Vintage است. این نوع لامپ‌ها ظاهری شبیه به لامپ‌های ادیسونی دارند که بیش تر از 100 سال پیش ساخته شده اند. کلمه فیلامان (Filament) به سیم یا رشته‌ای که داخل لامپ وجود است، اشاره دارد که این رشته‌ها با روشن شدن لامپ، روشن می‌شوند. هر یک از تولید کنندگان این نوع لامپ‌ها از نام خاصی استفاده می‌کنند. برخی از نام‌ها عبارتند از:

  • لامپ رشته‌ای
  • لامپ ادیسونی
  • لامپ آنتیک
  • لامپ‌ پر نعمت
  • لامپ نوستالژیک
  • لامپ اورجینال
  • لامپ قفس سنجابی
  • لامپ قدیمی

تمامی این لامپ‌ها، همگی فیلامان لامپ هستند که در طرح‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند.

برای مطالعه بیشتر: علت کم نور شدن لامپ ال ای دی

فیلامان لامپ چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم، فیلامان لامپ ها دارای رشته هستند. این رشته در اثر جریان الکتریکی گرم می‌شود. در نتیجه زمانی‌که جریان الکتریکی از آن عبور می‌کند، نور تولید خواهد کرد. مقاومت لامپ با افزایش دمای رشته، افزایش می‌یابد.

تفاوت ال ای دی معمولی با ال ای دی فیلامان

ال ای دی فیلامان بر خلاف ال ای دی‌ معمولی مانند لامپ‌های رشته‌ای قدیمی کلاً از شیشه ساخته شده‌اند. همچنین با توجه به این‌که یک رشته به تنهایی نور کافی را تولید نمی کند، فیلان لامپ ها دارای چندین رشته‌ هستند تا بتوانند نوری کافی تولید نمایند. بنابراین بسیاری از ال ای دی فیلامان‌ها دارای 4 رشته یا بیشتر هستند. به همین دلیل، این نوع ال ای دی‌ها ظاهری شبیه به لامپ‌های آنتیک ادیسونی دارند.

تفاوت اصلی بین این دو لامپ ال ای دی، معمولاً در تعداد و محل قرارگیری LEDهاست. برای مثال در یک لامپ ال ای دی معمولی، از یک LED بزرگ یا گروهی از LEDهای کوچک استفاده می‌شود. در حالی‌که در ال ای دی فیلامان، دیودها را در امتداد چندین خط یا رشته مختلف پخش می‌کنند. به همین دلیل به سینک‌های حرارتی کوچک‌تری نیاز دارند.

از نظر طول عمر نیز، ال ای دی فیلامان معمولاً طول عمر کمتری نسبت به ال ای دی‌های معمولی دارد. به گونه‌ای که طول عمر آن‌ها بین 15000 تا 40000 ساعت است. در حالی که طول عمر ال ای دی‌های معمولی، حدوداً 50000 ساعت است. بنابراین طول عمر LEDهای معمولی از LED فیلامان بیشتر است.

نتیجه این تفاوت‌ها این است که ال ای دی‌های معمولی دارای زاویه نوری 180 درجه هستند. این در حالی است که ال ای دی‌های فیلامان به عنوان یک لامپ رشته‌ای دارای این زاویه نوری هستند. بنابراین یک فیلامان لامپ ال ای دی، بهتر می‌تواند گوشه‌های یک اتاق را به‌خوبی روشن نماید.

همچنین فیلامان لامپ ها با توجه به تنوعی که دارند، ممکن است از نظر برخی از مصرف کنندگان جذاب‌تر باشند. به همین دلیل می‌تواند گفت این نوع لامپ‌های ال ای دی با توجه به میزان نوری که تولید می‌کنند و ظاهری جذابی که دارند، محبوب هستند.

برای مطالعه بیشتر: راهنمای کامل ساختار لامپ ها و بررسی هر یک از قسمت‌های آن

جمع‌بندی:

همان‌طور که مشاهده کردید بین این دو لامپ تفاوت‌های وجود دارد. در حالت کلی در صورتی‌که برای مسیری یک جهته به دنبال خرید لامپ ال ای دی هستید، لامپ‌های معمولی گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. اما اگر برای یک موقعیت چند جهته قصد خرید لامپ داشته باشید، فیلامان لامپ ال ای دی با توجه به اینکه نور را بهتر پخش می‌کنند، گزینه بهتری برای خرید خواهند بود.

از این رو قبل از خرید، با توجه به موقعیت مکانی و میزان نوری که مدنظرتان است، اقدام به تصمیم گیری کنید. البته در نظر گرفتن طول عمر لامپ را نیز فراموش نکنید.


You've just added this product to the cart:

fa_IRPersian
fa_IRPersian