راهنمای انتخاب تجهیزات الکتریکی بر اساس طبقه بندی فضاهای مستعد خطر

مناطق مستعد خطر

راهنمای انتخاب تجهیزات الکتریکی بر اساس طبقه بندی فضاهای مستعد خطر

هر منطقه‌ای که دارای گاز، بخارات قابل اشتعال، گرد و غبار قابل احتراق، الیاف و هر شی خطرناک دیگری که باشد جزو مناطق مستعد خطر محسوب می‌شود. این مکان‌ها ممکن است کارخانه‌جات، معادن، انبارها و فضاهای باز باشد. موادی که در این مناطق وجود دارند، در صورت وجود تجهیزات الکتریکی نامناسب ممکن است باعث انفجار شوند. تنها آتش گرفتن یک لامپ یا جرقه‌ای کوچک کافی است تا یک منطقه به کل نابود شود. از این‌رو طبقه بندی فضاهای مستعد خطر یکی از راهکارهایی است که کمک می‌کند تا تجهیزات الکتریکی مناسبی برای هر منطقه انتخاب کنید.

هر قطعه تجهیزات الکتریکی یا نور پردازی که در یک مکان خطرناک استفاده می‌شود باید متناسب با آن مکان باشد که از طریق درجه حفاظت چراغ‌ها می‌توان بهترین تجهیزات را برای نصب انتخاب کرد. بنابراین با داشتن اطلاعات در مورد طبقه بندی فضاهای مستعد خطر می توانید انتخابی ایمن و آگاهانه‌ای داشته باشید تا احتمال وقوع حوادث را به حداقل میزان ممکن برسانید.


برای مطالعه بیشتر: تابلو برق


طبقه بندی فضاهای مستعد خطر بر اساس نوع مواد

 • کلاس 1: کلاس 1 آن دسته از فضاهایی است که حاوی گازهای قابل اشتعال، بخارهای مایع تولید شده یا بخارهای مایع قابل احتراق است که می‌تواند منجر به ایجاد انفجار شود. بعنوان مثال مکان‌هایی مانند آشیانه هواپیماها، مغازه‌های رنگ آمیزی وسایل نقلیه، خشک شویی‌های تجاری و کارخانه‌های گازی. تمامی این مکان‌ها جزو کلاس 1 هستند و باید هنگام خرید، تجهیزات مناسب با این نوع کلاس را انتخاب کرد.

 

 • کلاس 2: این کلاس در طبقه بندی فضاهای مستعد خطر دربرگیرنده مکان‌هایی است که گرد و غبارهای قابل احتراق دارند. میزان گرد و غبارها در این مناطق به اندازه‌ای زیاد است که می‌‎تواند خطرناک باشد. این مناطق عبارتند از مکان‌هایی معمولی مانند انبارها، معادن، کارخانه‌های تولید قند و شکر و کارخانه‌های تولید پلاستیک.

 

طبقه بندی فضاهای مستعد خطر - کلاس 2
طبقه بندی فضاهای مستعد خطر- کلاس 2

 • کلاس 3: کلاس سوم شامل مکان‌هایی است که الیاف‌های قابل اشتعال در فضای آن‌جا وجود دارد. اما احتمالاً میزان این الیاف به اندازه‌ای نیست که باعث انفجار شود. چنین مکان‌هایی جزو کلاس سوم طبقه بندی فضاهای پر خطر هستند و مکان‌هایی نظیر کارخانه‌های نساجی، کارخانه‌های تولید نخ و کارخانه اره برقی جزو کلاس سوم هستند.

 

 • طبقه بندی فضاهای مستعد خطر - کلاس 3

بخش بندی: احتمال وجود مواد

 • بخش 1: متریال‌ها و عناصر قابل اشتعال به صورت منظم در دوره‌هایی عادی در حین انجام عملیات وجود دارند یا ممکن است با هر گونه عملکرد منظم یا نقص تجهیزات آزاد شوند.
 • بخش 2: عناصر قابل اشتعال وجود دارند اما با تهویه مناسب و سایر سیستم‌های کنترلی میزان وجود این مواد در مکان کنترل می‌شود و احتمال خطر  در این بخش‌ها کمتر است.

انتخاب تجهیزات با توجه به طبقه بندی و بخش بندی:

 • کلاس 1، بخش 1: این مناطق شامل گازهای قابل اشتعال، بخارات مایع قابل احتراق است. این گازها و مایعات ممکن است به اندازه کافی برای انفجار در فضا وجود داشته باشند. این متریال‌ها در شرایط عادی وجود دارند یا احتمالاً به دلیل تعمیر، نگهداری، نشت، خرابی یا عملکرد نادرست در فضا پخش می‌شوند.
 • کلاس 1، بخش 2: در این فضاها گازهای قابل اشتعال با بخارات مایع قابل احتراق در حالت عادی وجود ندارد و در صورت بروز مشکلاتی نظیر خرابی، تصادفات یا حوادث غیر طبیعی ممکن است زیاد شوند.
 • کلاس 2، بخش 1: این فضا شامل گرد و غبارهای قابل احتراقی است که به میزان زیادی در فضا وجود دارند. این متریال‌ها در شرایط عادی وجود دارند یا در صورت خرابی یا عملکرد نادرست تولید می‌شوند.
 • کلاس 2، بخش 2: مقادیر خطرناکی از گرد و غبارهای قابل احتراق وجود دارند که ممکن است بر روی تجهیزات الکتریکی انباشته شوند.
 • کلاس 3، بخش 1: در این فضاها الیاف قابل اشتعال وجود دارد که به احتمال زیاد به اندازه‌ای زیاد نیستند که منجر به انفجار شوند.
 • کلاس 3، بخش 2: الیاف قابل اشتعال در این مناطق وجود دارد و انبار می‌شوند اما ساخته نخواهند شد.

جمع‌بندی:

با رعایت ایمنی و استانداردهای لازم می‌توانید خطرات و آتش‌سوزی‌های ناشی از انفجار تجهیزات الکتریکی را به حداقل برسانید. بنابراین با توجه به فضایی که لامپ یا هر نوع تجهیزات دیگری که در آن مکان نصب می‌شوند، نسبت به خرید تجهیزات اقدام کنید تا هم خطرات آن را به حداقل برسانید و هم در هزینه‌های مربوطه صرفه جویی کنید.


You've just added this product to the cart:

fa_IRPersian
fa_IRPersian